Всеки втори брак в България завършва с развод. Това заяви учредителят и председател на Управителния съвет на Фондация „Бащи за отговорно родителство” Панчо Малезанов пред „Фокус”
„Всяка година, поне през последните 5, има около 20 000 брака и 10 000 развода”, уточни той. По думите му цифрата на разводите е станала по-малка през последните години, защото и браковете, които се сключват, са по-малко. „Съотношението бракове – разводи не се е променило. По всяка вероятност и разделите при тези, които са били във фактическо семейно съжителство, би трябвало да са в някаква подобна пропорция, но тях въобще не ги лови статистиката”, обясни Малезанов.
„По наше изчисление една трета от всички деца в България са деца на разведени родители, дори между една трета и половината деца. Зад всяко едно дете седи един родител, който е засегнат от това, че не може да прекарва пълноценно време с него”, коментира той. „При това количество на разводи и раздели сигурно няма човек в страната, който да не е засегнат лично или поне да няма близък или познат, който да е потърпевш от тях”, добави още той.
Още от България
НС прие на второ четене законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2026 г.
За тази година за изплащане на всички видове пенсии и добавките към тях са предвидени 13,503 млрд. евро, което е със 1,179 млрд. евро повече спрямо 2025 г.
МС одобри предложение за минни ловци и Меморандум за разбирателство с военните министерства на Кралство Белгия и Кралство Нидерландия
Проектът предвижда придобиването на общо седем кораба тип „минен ловец. Те разполагат със съвременно оборудване за откриване, класифициране, идентифициране и унищожаване на мини и миноподобни обекти
В Беларус: Нападение от страна на Украйна вече не се подготвя
Това заяви министърът на отбраната на страната Виктор Хренин пред журналисти. По думите му, беларуските военни следят внимателно дейността на въоръжените сили на страните от НАТО