30 Декември, 2025

Трима бивши външни министри: Участие в Сирийския конфликт само с мандат на ООН

Трима бивши външни министри: Участие в Сирийския конфликт само с мандат на ООН

Според Николай Младенов най-голямата опасност да бъдат обхванати от конфликта има за Ливан и Ирак. Той припомни, че до сега заради гражданската война в Сирия вече има над 100 хил. жертви и над 2 млн. бежанци. Режимът на Асад не може да се крие зад Русия и скоро ще има световна санкция срещу него, предупреди Младенов. Той е категоричен, че дипломатическите мерки все още не са изчерпани и тепърва ще е необходимо изработването на общ план за светското развитие на Сирия, да се възстанови диалога между мюсюлмани и християни. Младенов изтъкна, че в тази ситуация е важна ролята на Европа, защото тя е най-засегната от бежанската вълна.

Ивайло Калфин  е категоричен, че за участието на България в конфликта може да се говори само, ако е с мандат на ООН. Според него президентът Плевнелиев вече е закъснял със свикването на консултативен съвет. 

Турция е готова да участва и с мандат и без мандат на ООН, а това вкарва конфликта до самите граници на България, посочи Калфин.

Надежда Нейнски изтъкна, че е важно да има дебат в НС и да се изработи позиция на държавата за участите в конфликта. 

Има два вариант за участие – пряко и даване на политическа подкрепа. Най-легитимният вариант е със санкция на ООН, но може и с решение на НАТО. Употребата на химическо оръжие е преминаване на онази червена линия и ние трябва да дадем възможност на хората в Сирия да защитят правата си. Голяма е възможността за бежdнска вълна, само в Италия са над 25 хил., търсещите убежище, посочи Нейнски.

Евродепутатката  настоява да имаме активна външна политика по бежанския проблем. Вълната ще засегне и Турция и Гърция, а това налага да бъдат обсъдени и икономическите последици от конфликта, смята Надежда Нейнски.

Сподели:

Коментари (0)

Светослав Малинов: Предстоящата година е времето на младите гласоподаватели

Светослав Малинов: Предстоящата година е времето на младите гласоподаватели

Политологът смята, че Борисов и Пеевски не биха се разделили и не биха действали един срещу друг, но българските граждани са "ги принудили" да го направят.

МС в оставка приема план за действие при незаконна намеса в гражданското въздухоплаване

МС в оставка приема план за действие при незаконна намеса в гражданското въздухоплаване

Очаква се още да бъде взето Решение за създаване на засилено партньорство със Съединените американски щати по отношение на достъпа до данните за съдимост с оглед гарантиране на националната сигурност.

Деница Сачева към ДБ: Българските турци не са „електорат за специални жестове“

Деница Сачева към ДБ: Българските турци не са „електорат за специални жестове“

"Не сте чули правилно гласа на хората. Не се търсят хляб и зрелища. Търсят се тези, които могат да правят хляб и бъдеще."