17 Юни, 2026

Цачева пита Венецианската комисия за разделянето на ВСС

Цачева пита Венецианската комисия за разделянето на ВСС

Председателят на парламента Цецка Цачева е изпратила молба до Венецианската комисия (Европейска комисия за демокрация чрез право при Съвета на Европа) да даде становище по предлаганите конституционни промени за разделяне на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщи сайтът "Съдебни репортажи". Основната цел на писмото е да стане ясно дали предлаганата поправка в основния ни закон отговаря на стандартите на Съвета на Европа и конкретните препоръки към България за устройството на съдебната власт. Цачева информира Венецианската комисия, че целта на измененията е разделяне на ВСС на съдийска и прокурорска колегия, така че кадровите решения за съдиите да бъдат вземани от орган с участието преимуществено на съдии, респективно решенията за прокурори - от прокурори.

Засилването на правомощията на Инспектората към ВСС цели да затегне контрола в системата и да направи проверките за интегритета на магистратите ефективни, а възможността Висшият адвокатски съвет да сезира Конституционния съд - да гарантира правата и свободите на гражданите, се казва още в писмото. 

Парламентарният председател посочва още, че промените са израз на стремежа да бъдат въведени международните стандарти, гарантиращи независимостта на съда, и да отговорят на препоръките на Съвета на Европа. Очаква се Венецианската комисия да даде становище по конституционния проект през септември. Междувременно Конституционният съд трябва да се произнесе за допустимостта на питането на депутатите дали разделението на ВСС и съотношението между членовете от парламентарната и професионалната квота в съвета е промяна във формата на държавно управление.

Сподели:
Зеленски призна колко често плаче

Зеленски призна колко често плаче

"Винаги ми е тежко, когато връчвам ордени на майки и бащи, загубили децата си. В такива моменти действително често плача“, разказа украйнският президент

Европейският парламент гласува утре доклада за Северна Македония

Европейският парламент гласува утре доклада за Северна Македония

По време на дебата в Страсбург български евродепутати коментираха текстовете в доклада и изпълнението на ангажиментите, заложени в преговорната рамка на Северна Македония с ЕС

Петър Москов: Нужен е общ кандидат-президент, не разказ кой ще пляска повече в неговата локва

Петър Москов: Нужен е общ кандидат-президент, не разказ кой ще пляска повече в неговата локва

Той напомни, че резултатът от досегашния подход е два президентски мандата за Радев и сега пълно мнозинство за ПБ: „Само идиоти или злонамерени хора правят това“

Коментари (0)