8 Юли, 2026

Цацаров: Формулата посочи премиерът - нулева толерантност към престъпността

Цацаров: Формулата посочи премиерът - нулева толерантност към престъпността

Формулата, която ни постави министър-председателят по време на съвещанието ни и която се приема и от нас, е нулева толерантност към престъпността.

Това каза пред журналисти обвинител №1 Сотир Цацаров след среща на ръководните органи на МВР, Прокуратурата, ДАНС и ГДБОП, на която бе и премиерът Бойко Борисов, предаде „Фокус”. 

„Това се опитахме да кажем на хората вътре (на годишното съвещание на МВР, б.р.) , че нулевата толерантност означава от разкриване на тежък грабеж в столичен МОЛ, до предотвратяване на всякакви прояви на безнаказаност по улиците“, допълни той.

Министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова  на свой ред обясни, че е бил направен общ анализ на вътрешната сигурност в страната.

„На базата на резултатите от проучванията и на нашите предварително зададени приоритети в работата мисля, че нямаме разлика, разминаване и това е най-същественият извод. Всички ние работим в посока на тези рискове, които очертахме днес “, увери МВР- шефът, която уточни, че служителите във ведомството й и ръководителите по места са получиха поредно уверение, че имат политическа подкрепа.

Главният прокурор допълни Бъчварова, че не мисли, че е необходима политическа подкрепа, за да се планират мерки за борба с корупцията и укрепване на обществения ред. Той уточни, че в залата все още продължават съвещанието си ръководителите на териториалните структури на МВР, ДАНС , както и ръководителите на централните структури на министерството и агенцията.

„Основните насоки, в които се води разговорът вътре, са на първо място охраната на обществения ред – всичко онова, което е необходимо, за да почувства българският гражданин, че държавата е на своето място. На хората вътре се каза: държавата сте вие. Силата на държавата сте вие и тази сила трябва да бъде упражнявана върху всички онези, които смятат, че могат да издевателстват над нашия, вашия или на всеки един от нашите съграждани спокоен ден “, посочи Цацаров.

Той обясни, че втората насока е била свързана с противодействието на корупцията по високите етажи. Между другото, същия упрек вчера главният прокурор отправи и в речта си пред юристи в СУ, като каза, че от ГДБОП не е внесена нито една преписка за корупция по високите етажи.

Сподели:
Радев от срещата на НАТО: България ще подкрепя финансово Украйна

Радев от срещата на НАТО: България ще подкрепя финансово Украйна

Страната ни се превръща във важен фактор на стабилност в критичния и стратегически важен за Алианса Черноморски регион, коментира премиерът

Мартин Владимиров: „Боташ“ трябва да стане част от вертикалния газов коридор от Гърция към Европа и Украйна

Мартин Владимиров: „Боташ“ трябва да стане част от вертикалния газов коридор от Гърция към Европа и Украйна

България има изключителна възможност. Турция е най-големият регионален енергиен хъб в региона и страната ни може в бъдеще да се превърне в този транзитен хъб, за който така сме си мечтали от толкова години, смята енергийният експерт от Центъра за изследване на демокрацията.

 Парламентът избира председател на Държавна агенция „Разузнаване“

Парламентът избира председател на Държавна агенция „Разузнаване“

В предложения дневен ред на парламента за тази седмица е включен и проект на решение за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидат за председател на Държавна агенция „Национална сигурност“, изслушването му в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, както и процедурата за избирането му от Народното събрание

Коментари (0)