27 Май, 2026

Цацаров нареди незабавна проверка на скандалния Затвор Белене

Цацаров нареди незабавна проверка на скандалния Затвор Белене

Главният прокурор се самосезира по повод репортаж по БТВ за престъпни деяния, извършени на територията на Затвора Белене, и изиска пълна информация за действията на прокуратурата от Апелативна прокуратура - Велико Търново, Окръжна прокуратура – Плевен и Районна прокуратура – Левски. По - късно същия ден Сотир Цацаров постъпи и сигнал от министъра на правосъдието Екатерина Захариева за извършване на проверка по повод изнесените в репортажа данни.

Сигналът на министъра на правосъдието бе изпратен незабавно на Окръжна прокуратура – Плевен по компетентност за извършване на проверка на всички оповестени данни и за вземане на мерки по реда на надзора за законност върху изпълнение на наказанията в Затвора Белене. По разпореждане на главния прокурор апелативният прокурор на Велико Търново г-н Огнян Басарболиев свика спешно съвещание с и.д. окръжен прокурор на Окръжна прокуратура - Плевен и районния прокурор на районна прокуратура - Левски за създаване на необходимата организация за извършване на проверка в Затвора Белене и събиране на данни за извършени престъпления от общ характер по надлежния ред.

Районна прокуратура - Левски и Окръжна прокуратура - Плевен докладваха на главния прокурор съдебни актове – влезли в сила на 08.01.2011 г., на 15.10.2014 г., на 25.06.2015 г. и на 08.01.2016 г., с които 7 /седем/ лица, лишени от свобода и изтърпяващи наказанието си в Затвора Белене са признати за виновни и осъдени за принуда, съвкупления с лица от същия пол, като е употребено насилие и заплаха, за причиняване на леки и средни телесни повреди по хулигански подбуди, като тези осъждания са за деяния, съдържащи се във видеоматериалите, разпространени по БТВ.

От телевизията са изискани по надлежния ред всички видеоматериали, с които телевизията разполага за установяване на всички престъпни деяния и проверка дали има ненаказани лица. Същевременно Районна прокуратура - Левски докладва за образувани три досъдебни производства през месец април 2016 г. за престъпления, извършени на територията на Затвора Белене – две са за причиняване на леки телесни повреди по хулигански подбуди и едно е за насилствено полово сношение с лице от същия пол. След запознаване с всички материали и извършване на проверка по реда на надзора за законност ще бъдат предприети съответните действия.

Сподели:
Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката

Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката

Заради течовете се е наложило в детското отделение и в клиничната лаборатория да бъде преместена апаратура и мебели, за да може работата на медицинските екипи да продължи нормално

Депутати се разминаха в позициите си за оставката на Сарафов

Депутати се разминаха в позициите си за оставката на Сарафов

Най-безкритичен към решението на бившия и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов да подаде оставка беше народният представител от "Прогресивна България" ген. Румен Миланов

Скандал във Варна: Кметът Коцев чак сега откри незаконен мащабен строеж край Златни пясъци

Скандал във Варна: Кметът Коцев чак сега откри незаконен мащабен строеж край Златни пясъци

Депутати от "Възраждане" обявиха, че са подавали пред година сигнали по този казус и обвиниха институциите в града в опит за придвижване на устройствен план, чрез който да бъде узаконен незаконният строеж

Коментари (0)