3 Април, 2026

ЦИК огласи официално резултатите от изборите

ЦИК огласи официално резултатите от изборите

Председателят на ЦИК Ивилина Василева обяви, че гласувалите български граждани на тези избори според подписите им са 3 682 151 души. Действителните гласове са 3 513 415. ​​​​​​​

ГЕРБ събират 32,65 на сто от действителните гласове, БСП остават с 27,19 %.

Патриотите са с 9,07 от действителните гласове, а ДПС 8,99%, гласят официалните данни на ЦИК.

Патриотите остават с 9,07 от действителните гласове

ЦИК разпределя мандатите в 44-тото народно събрание по следния начин: ГЕРБ - 95 мандата, БСП - 80 мандата, "Обединени патриоти" - 27 мандата, ДПС -26 мандата, Воля - 12 мандата.

 До понеделник пък ще са ясни и имената на новите народни представители.

Изборите в неделя излъчиха в новия парламент пет партии. ГЕРБ, БСП, Обединените патриоти, ДПС и партия "Воля" ще коват законите до следващите избори.

Тези избори ще се запомнят с висока избирателна активност - около 54%, и с повече използване на преференции и с повече използване на преференции. Над 1 млн. и 200 хиляди души са се възползвали от възможността да пренаредят листите.

Сподели:

Коментари (0)

Подготовката на инициативата „Великденска кошница" 2026 е в ход

Подготовката на инициативата „Великденска кошница" 2026 е в ход

Целта е да се осигури по-добър достъп на домакинствата до основни хранителни продукти на по-ниски цени - яйца, агнешко месо, козунаци, брашно, захар и др.

Марин Райков: Няма практика официални ноти да се обявяват публично

Марин Райков: Няма практика официални ноти да се обявяват публично

За нас е силно проблематично поведението на режима в Иран в няколко основни точки - ядрената програма и производството на балистични ракети, което трябва да бъде прекратено

Андрей Райчев: Радев ще натиска три копчета, за да черпи електорална подкрепа

Андрей Райчев: Радев ще натиска три копчета, за да черпи електорална подкрепа

Според социолога в ПП имат страх да се коалират с Радев. А в същото време радевците не понасят ПП, което поставя под въпрос евентуално бъдещо партньорство