10 Декември, 2025

Цв.Йовчев: ДАНС и МВР не са в състояние да предотвратят терористичен акт

Цв.Йовчев: ДАНС и МВР не са в състояние да предотвратят терористичен акт

По ТВ7 той посочи, че в момента през границата ни преминават около 40-50 бежанци, които са предимно сирийци - жени, деца, бременни жени, които са докарани до ръба на отчаянието. Затова България трябва да потърси помощ от Европейския съюз, от ООН и от Червения кръст по отношение на бежанската вълна от Сирия, коментира Йовчев.

Той поясни, че в момента се преглеждат сгради, сред които и стари казарми, които могат да бъдат превърнати в бежански центрове и че се търсят допълнително средства.

„Проблемът не е в охраната на границата ни. Ние охраняваме добре и можем и още да я засилим. Задържаме тези хора и трябва да ги настаним, но няма къде", отбеляза още Йовчев. 

Той определи ситуацията в Сирия като наистина сериозна. 

„Там имаме криза, която е от доста продължителен период от време. Тази криза генерираше рискове и последните събития ни показват, че може да очакваме военна интервенция", отбеляза Цветлин Йовчев и добави: Когато говорим за опасността от терористичен акт, само ДАНС и МВР не са в състояние да я предотвратят. Знаем какви са слабостите и работим нататък, отбеляза Йовчев. 

Министър Йовчев коментира още  нестихващите протести в столицата. Той изтъкна, чев полицията няма заповед да упражнява насилие, но ако в момента трябва да защити български граждани, в рамките на закона ще употребява сила, заяви още Цветлин Йовчев.

„Винаги сме готови и трябва да бъдем готови за протестите. Няколко пъти имаше идеи и сигнали за куки, имаше провокатори на протеста. Ще направим всичко възможно, имаме достатъчно сили и добра организация, така че да не допуснем нарушаване на обществения ред. Демокрацията има съществена характеристика - насилието не се приема под каквато и да е форма", заяви министър Йовчев. „Не толерираме затварянето на пътища. В много случаи протестът е неразрешен", добави той.

Във връзка с обсадата на парламента на 23 юли вицепремиерът Цветлин Йовчев каза: „Имаме неустановени 39 души, имаме снимките им. Ще ги установим всичките и оттам нататък ще действаме по закона, както и досега. На някои ще бъдат повдигнати обвинения - в зависимост кой какво е правил".

По думите му полицията се е справила добре и въпреки провокациите, е запазила спокойствие.

„Дали ще си тръгне правителството или не - това зависи от парламента. Винаги може да има хора, които са недоволни от правителството. Но ако създадем прецедент, че няколко хиляди души заплашат и провокират насилие и в резултат правителството си тръгне, то тогава накъде отиваме? Това не е демокрация. Не бива да правим този прецедент", посочи Йовчев. 

 

Сподели:

Коментари (0)

Божидар Божанов: Управляващите виждат, че доверието към тях се срива

Божидар Божанов: Управляващите виждат, че доверието към тях се срива

Съпредседателят на “Да, България” Ивайло Мирчев заяви, че още днес ще бъдат внесени промени в Закона за Националната служба охрана, с които се забранява НСО да охранява народни представители извън председателя на Народното събрание.

За час дебати по вота на недоверие: Фалит, провал и катастрофа

За час дебати по вота на недоверие: Фалит, провал и катастрофа

Елисавета Белобрадова да постави на мястото на Пеевски на първия ред в пленарна зала негов макет. Манол Пейков от ПП-ДБ припомни, че лидерът на ДПС-Ново начало е организирал контрапротести вчера в цялата страна в защита на правителството, но го няма в пленарна зала

Кметът на „Люлин“ за боклука: Ситуацията вече е не кризисна, а бедствена

Кметът на „Люлин“ за боклука: Ситуацията вече е не кризисна, а бедствена

"Имаше подобрение в ситуацията наистина в началото на ноември, но липсата на дългосрочно и трайно решение на проблема доведе до това, на което сме свидетели."