"Винаги съм усещал определена съпротива от старото статукво. Не бих могъл да обвиня когото и да било. Знам, че се правеха опити и за моето дискредитиране и това можеше да бъде постигнато, тъй като се създаваха внушения и опити за противопоставяне с премиера. Аз смятам, че много са анализаторите, които са споделяли подобни сценарии. Преди години един от тях - Кольо Парамов, публично бе заявил, че от 2012 г. е започнала подготовката по моето дискредитиране, като върхът е трябвало да бъде есента на 2012 г. Атентатът в Сарафово е осуетил този план, защото темите в света и в България вече бяха други - тероризмът, който ни заплашва." Това разкри в интервю за "24 часа" бившият вътрешен министър и зам.-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Повод за коментара му бе разследване на медията за ген. Кирчо Киров, излязло в две части, под заглавията: “Защо синът на Кадафи не подписва, че ген. Киров му е плащал, и как 6 агенти пенсионери по света харчат 5,1 милиона лева?” от понеделник и от вчера втората част: “Защо бушонът винаги е разузнавач №1, а не Първанов или Плевнелиев?” Как изглеждаха спецслужбите до 2011 г.?
Бившият вътрешен шеф подчертава, че до 2011 г. нито днешната Държавна агенция разузнаване има закон, нито НСО, нито военна информация. През април 2012 г. е постигнат консенсус на всички политически сили към Консултативния съвет по сигурност към президента, че е нужен устройствен закон, който да координира дейността на съответните служби.
"Аз като вътрешен министър и вицепремиер бях докладчик по темата и отговарях за подготовката на законодателството, което запълваше правния вакуум. Служби без закон са опасни, защото винаги могат да се получат аномалии. Кой носи отговорността? Устройството и функционирането на една система трябва да бъдат облечени със закон. Много бяха противниците да не се случи това, защото 20 години спецслужбите работеха без тези правни рамки и 20 години наблюдавахме опасна намеса на различни политически сили в тяхната професионална работа", коментира Цветанов.
Що се отнася до това имало ли е отнемане на власт от президента Плевнелиев в полза на премиера по отношение на службите, той е убеден че няма подобно нещо.
"Категорично не, защото всичко бе направено със съгласието и подкрепата на президента Плевнелиев. Идеята беше всички специални служби да преминат към изпълнителната власт, за да имат обща платформа - става дума за целия сектор “Сигурност"”- разузнаване, контраразузнаване, МВР, военно министерство" посочва Цветан Цветанов.
Още от България
Огнян Минчев: Президентът дълбокомислено съветва Вселената, но мълчи за абсурдния договор с "Боташ"
Всичко около този договор е ясно, но аз имам само още един въпрос - кой е отговорен за подписването му и кой трябва да поеме политическата и наказателна отговорност?
Популистът Костадинов "погреба" евроатлантизма, приветства търговската война на Тръмп
Това, което ще ни помогне сега, е, че ние, за добро или за лошо, нямаме почти никаква търговия със Съединените щати, посочи политикът
Поредният трансфер на евроатлантик в евроскептик и русофил
Кольо Парамов пък става от днес съветник на популиста Ивелин Михайлов по бюджет и финанси