6 Декември, 2025

Цветанов: Откриването на всеки нов православен храм съхранява изконния български дух

Цветанов: Откриването на всеки нов православен храм съхранява изконния български дух

„Изключително съм радостен днес да видя жителите на Бяла толкова щастливи. Те ми споделиха, че са впечатлени от красотата на новия храм и че днес една тяхна мечта се е сбъднала. Православието е част от нашата българска идентичност и затова винаги е много хубаво, когато нов храм се открива, защото това е гаранция, че идните поколения ще съхранят изконния български дух“. Това сподели председателят на ПГ на ГЕРБ и заместник-председател на партията Цветан Цветанов преди откриването на на храма „Св. Пантелеймон” в гр. Бяла, област Русе.

За тържественото освещаване на православния храм пристигна и министър-председателят Бойко Борисов. 

На откриването на храма присъстваха още кметът на Бяла Димитър Славов, народният представител от ГЕРБ-Русе и областен координатор на партията Пламен Нунев и евродепутатите от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев, Андрей Новаков и Ева Майдел. 

Това е първата новопостроена църква в района от 100 години насам. Общата стойност на молитвения дом е 390 хил. лв., като средствата са събрани изцяло от дарения. От тях 55 хил. лв. са дарени от държавата, 20 хил. лв. са от партийната субсидия на ГЕРБ, а 10 хил. лв. са дарени лично от премиера Бойко Борисов. За тазгодишния рожден ден на министър-председателя ПГ на ГЕРБ събра за него 20 хил. лв., като по негово желание парите бяха дарени за ремонт на джамия в с. Подайва (община Исперих) и за построяването на църквата в Бяла. Строежът на православния храм отне година и десет месеца.

снимки: Пресцентър на ГЕРБ

Сподели:

Коментари (0)

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Скъсана е дигата на река Изворска, в нея се влива река Факийска. На място работят екипи на Община Бургас и на Граничната полиция.

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Паднаха 130 литра дъжд на квадратен метър. Временно е затворен републиканският път за село Варвара. Наводнени са предимно незаконни обекти край реката и в земеделски земи.

Тома Биков: В историята ще пише, че сме въвели България в еврозоната, допуснахме и грешки

Тома Биков: В историята ще пише, че сме въвели България в еврозоната, допуснахме и грешки

Страната има нужда от структурни реформи, не от подобрения - за това обаче е нужен мандат, мнозинство в парламента.