14 Януари, 2026

Цветанов при Слави: Не е театър, че сме се съобразили с волята на 2 млн. и половина българи

Цветанов при Слави: Не е театър, че сме се съобразили с волята на 2 млн. и половина българи

ГЕРБ ще отстоява принципната си позиция за референдума.   Надяваме се, че ще можем да направим обсъждания, които действително да вразумят останалите народни представители, за да се съобразят с волята на българските граждани. Това, което се случи, политиците нямат право да го коментират.  Няма нищо договорено между ГЕРБ и  Трифонов. Това заяви в "Шоуто на Слави" по Би Ти Ви председателят на парламентарната група на ГЕРБ и заместник-председател на партията Цветан Цветанов по темата с референдума. Вчера от ГЕРБ внесоха законопроекта за въвеждане на мажоритарна избирателна система и намаляване на партийната субсидия на политическите партии от 11 лева на 1 лев, съобразявайки се с волята на 2 млн. и половина граждани, участвали в допитването. Не е театър, че сме се съобразили с волята на 2 млн. и половина български граждани, заяви Цветанов.

По принцип ние от ГЕРБ никога не сме стояли зад мажоритарната система, но искам да ви поздравя, защото никой не очакваше, че 2 млн. и половина български граждани ще дадат гласа си за мажоритарната система. Искам да ви поздравя и за това, че направихте една обществена дискусия с представители на всички политически сили. Всеки подцени ситуацията с референдума, категоричен бе Цветан Цветанов.

Няма парламентарна сила в България, която да е представена в парламента, с такава подкрепа. Не можем в момента да гадаем, но действително с гласовете на ГЕРБ и Марешки няма да успеем с референдума, заяви Цветанов.

Никога не сме се плашили от мажоритарния вот, каза още заместник-председателят на ГЕРБ. Цветанов заяви и че ще се подложи на дискусия въпросът за задължителното гласуване за изборите и референдумите. Темата за референдума в близките 10 дни ще бъде гледана в правната комисия на парламента. Има правна възможност законопроектът да бъде внесен и в пленарна зала, допълни още Цветан Цветанов. Слави Трифонов от своя страна обяви, че ще покани останалите лидери на политически партии по темата за референдума.

Сподели:

Коментари (0)

По-топло, облачно най-вече на север и изток, с намалена видимост по Дунава

По-топло, облачно най-вече на север и изток, с намалена видимост по Дунава

Максималните температури на повечето места ще са между 5° и 10°, по-ниски - в североизточните райони и местата с намалена видимост, за София - около 8°

Утре обсъждат  промените в Изборния кодекс

Утре обсъждат промените в Изборния кодекс

Лидерът на ПП Асен Василев повтори, че тяхната заявка е 100% да се гласува с машини на предстоящия вот

Симов: Ако видя БСП без скандали, ще реша, че извънземните са ги подменили

Симов: Ако видя БСП без скандали, ще реша, че извънземните са ги подменили

„Много хора си представят, че смяната на лидера едва ли не ще подпише някакъв нов живот на БСП.“