28 Февруари, 2026

Турция не е в състояние да предизвика конфликт между големите сили

Турция не е в състояние да предизвика конфликт между големите сили

Близкоизточният конфликт рязко се усложни. Той стана многопластов и многоизмерен и за първи път в него участват толкова много страни. Не се знае кой точно се бори с „Ислямска държава“ и откога. Това коментира в ефира на БНР проф. Георги Генов, декан на факултета "Международна икономика и политика" в УНСС.

Формално между Русия и Турция няма междудържавен военен конфликт, но отношенията им са много сериозно променени в негативна посока. Турция обаче не е в състояние да предизвика конфликт между големите сили, изтъкна проф. Генов.

Според него, Анкара се притеснява от подкрепата за кюрдите, която най-вероятно ще се увеличи, а след свалянето на руския самолет Турция вече има променен образ, възприятието за нея дори в рамките на съюзниците й от НАТО започва да се променя, подчерта проф. Генов.

"Не може да се търси пряко въздействие на САЩ върху Ердоган за това действие. Турция е вироглав съюзник, труден за контролиране. Опасявам се, че следващият отчаян ход на Ердоган може да бъде да отвори границата и да пусне потока нататък. Предполагам, че скоро президентът Плевнелиев ще прави „първа копка“ и с мистрийката ще слага тухличка в стена на границата", каза още преподавателят.

ЕС в момента се опитва да реши както възстановяването на европейското единство и връщането към утопичната мечта, наречена „европейска сигурност“, така и проблема с „бежанската вълна“.

В контекста на текущите събития френският президент Франсоа Оланд ще получи известна подкрепа от водещи европейски държави. Предполагам, че освен Великобритания, той ще получи и подкрепата на Германия и Италия за съвместни военни действия, отбеляза проф. Генов. По думите му, се върви към обсъждане на въпроса за международната коалиция срещу ИД в Съвета за сигурност на ООН. Според Генов, има нужда от международна конференция, посветена на проблемите в Близкия изток извън формата на двустранните разговори.

Сподели:

Коментари (0)

Министър-председателят свиква Съвета по сигурността

Министър-председателят свиква Съвета по сигурността

На заседанието ще бъде обсъдена ситуацията в Близкия изток. Израел нанесе превантивен удар срещу Иран, за което съобщи израелският министър на отбраната Израел Кац.

Нейнски сформира Кризисен щаб заради ескалацията между Израел и Иран

Нейнски сформира Кризисен щаб заради ескалацията между Израел и Иран

Съгласно указанията на Министерството на външните работи, служителите в българските дипломатически мисии в региона и техните семейства спазват всички необходими мерки за безопасност

Божанов: Задържаните цени на ток и вода са бомба със закъснител в ръцете на служебния кабинет

Божанов: Задържаните цени на ток и вода са бомба със закъснител в ръцете на служебния кабинет

Съпредседателят на “Да, България” посочи, че от края на 2023-а или началото на 2024 г. съпругата на и.д. шефа на ДАНС Деньо Денев - Ирена Георгиева-Денева, е единствен изпълнителен член на Управителния съвет на ВиК холдинга и на практика е негов изпълнителен директор