23 Януари, 2026

Турция се отказва от въвеждането на смъртно наказание

Турция се отказва от въвеждането на смъртно наказание

Турция изглежда е на път да се откаже от въвеждането на смъртно наказание, за да не скъса връзките си с ЕС. За това поне говорят последните изявления на лидерите й.

 Турският премиер Бинали Йълдъръм заяви, че справедлив процес ще е по-сурово наказание за заподозрените заговорници, отколкото смъртна присъда – очевидно отдръпване от заплахите за повторно въвеждане на смъртното наказание. 

Президентът Реджеп Ердоган изтъкна, че Турция може да възстанови смъртното наказание, отменено през 2004 година като част от реформите във връзка с преговорите с ЕС, след опита за военен преврат през юли. Заплахата изненада силно ЕС, защото отмяната на смъртното наказание не подлежи на договорки в преговорите за членство в общността. „Човек умира само веднъж, ако го екзекутираш”, каза Йълдъръм пред парламентарната група на управляващата Партия на справедливостта и развитието. „За тях има по-сурови начини да умреш от смъртната присъда. Това е безпристрастен и справедлив процес”, добави премиерът, цитиран от БГНЕС. Изявлението нае Йълдъръм сочи промяна на тона след като по-рано този месец Ердоган се мотивира, че ако турският народ настоява за връщане на смъртното наказание, политическите партии ще се вслушат в желанието му. В последните и речи Ердоган не е споменавал смъртната присъда.

Сподели:

Коментари (0)

Смениха формирования от войските в Многонационалната бойна група на НАТО в България

Смениха формирования от войските в Многонационалната бойна група на НАТО в България

Военнослужещите от 31-ви механизиран батальон от състава на 2-ра Тунджанска механизирана бригада предадоха отговорностите си на военнослужещите от 38-ми механизиран батальон от бригадата

Предпоследната група с български полярници ще отпътува утре за базата ни на остров Ливингстън

Предпоследната група с български полярници ще отпътува утре за базата ни на остров Ливингстън

Пътят на групата на проф. Пимпирев продължава с полет на Колумбийските военновъздушни сили на борда на самолета „Херкулес С130” за остров Кинг Джордж, където отново ще се срещнат с втората група

Съдът отхвърли искането 49 депутати срещу решението на парламента за избор на премиер

Съдът отхвърли искането 49 депутати срещу решението на парламента за избор на премиер

Решенията по спорове за законност на избора на народен представител влизат в сила от датата на постановяването им преди тяхното обнародване