Светослав Пинтев
Петрич вече може да се похвали с истинска антична забележителност, бецзенен образец на изкуството на древните майстори.
Римски капител от коринтски тип, датиращ от края на втори век след Христа ще бъде експониран скоро на градския площад, съобщиха от пресцентъра на Община Петрич.
Капителът е открит през 1969 година при строежа на жп прелеза в района на небезизвестната планина Кожух, местността Рупите.
Под нея се намира руините на античният град Хераклея Синтика.
За него споменава Страбон и други авторитетни древни автори.
Градът е основан от Касандър, пълководец на Александър Велики, един от наследниците на империята му, като има теория, че го е направил по заповед на самия покорител на света.
Херакъл е покровителят на Александър, който е носел лъвска кожа, за да подражава на митичния герой.
Там в дълбока древност е било и прочутото прорицалище на Зевс, ако се вярва на античните автори, преди да го преместят в Додона, днешна Гърция.
В него е имало силно развит култ към повелителя на олимпийските богове и сина му Херакъл, гадаело се е по шепота на листата на вековен дъб. Дървото изгаря и това е прието за лоша поличба, след което светилището е преместено.
Това е същият античен град, който лежи под къщата на Ванга в местността Рупите. Тя често е говорела за неговата съдба. През древността се е славел с прорицателите си.
Находката е с изключително високо качество на изработка, категорични са специалистите. Използван е бял мрамор, като е запазена цялата филигранна украса на капитела. Коринтският стил се отличава със стесняваща се към върха колона и богато украсен капител. Характерното за капителите е, че се изработват за период от около 20 години и обикновено са част от колони на представителни сгради, в случая от театъра на Античния град Хераклея Синтика, съобщават от общината.
Подобен римски коринтски капител, като откритие няма другаде в Югозападна България. Предстои да бъде поставена и информационна табела пред римският капител в центъра на Петрич, която да дава повече сведения за археологическата находка, част от културният живот в античния полис Хераклея Синтика.
До този момент при археологическите проучвания в античния град са регистрирани шест големи каменоделни ателиета. Това потвърждава и научните предположения, че капителът е местно производство.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас