"Засега имаме заявени три намерения за инвестиционни намерения за проекта АЕЦ-Белене – на китайската компания CNNC, на "Фраматом" и на руската "Росатом". Това е достатъчна предпоставка да възложим на министъра на енергетиката да провежда преговори в тази връзка", съобщи пред БНТ заместник-председателят на парламентарната комисия по енергетика Валентин Николов.
На днешното заседание на комисията ще бъде обсъден приетия от Народното събрание доклад за АЕЦ-Белене.
Николов обясни, че с това решение няма да се стартира проектът "Белене", а ще бъде даден мандат на енергийния министър провеждането на преговори с потенциални инвеститори за реализиране на проекта.
"Условията са дадени в доклада и те са да няма държавни гаранции и задължение за изкупуване на ток от "Белене" от българска компания или от НЕК, каза още Николов.
Той уточни, че руската страна е желан инвеститор в проекта, тъй като технологията е на "Росатом".


Коментари (0)