Предлага се размерът на глобата да бъде между 100 и 1000 лева за физическите лица
Промените в закона за чистотата на атмосферния въздух ще бъдат разисквани на второ четене от депутатите. Предвижда се РИОСВ да преценява дали кметовете трябва да бъдат глобени заради несправяне със замърсяването на въздуха.
Законопроектът ще въведе изискване за качеството на твърдите горива, използвани за битово отопление. Определя се и орган за осъществяване на контролни функции по прилагането на тези изисквания и санкционен режим, включително отнемане в полза на държавата на твърдите горива, предмет на нарушението.
Законопроектът предвижда разширяване на санкционния режим спрямо кметовете, изпълняващи програмите за подобряване на качеството на атмосферния въздух. Националното сдружение на общините се обяви категорично против въвеждането на норми, определящи кметовете за отговорни за осигуряване на чистотата на въздуха на територията на общините.
Предлага се размерът на глобата да бъде между 100 и 1000 лева за физическите лица, а имуществената санкция за юридическите лица да е между 500 и 2000 лева. Парите от глобите ще отиват в общините.
Още от България
Бургас, София и Пловдив се включиха в мемориалния маратон "Тичам за героите на Украйна"
Днес воините на Украйна защитават не само своята страна, но и Европа от руската агресия
Борисов се опитва да прехвърли върху демократичните партии вината, че не желаят "общ кандидат" с ГЕРБ
Същевременно лидерът на ГЕРБ изпраща сигнал към Румен Радев в опит да си осигури неговото благоразположение при следващото политическо пренареждане
Петър Тодоров: Готви се изцяло нов закон за МВР, тече прочистване
Той твърди, че идеята е със закона да въведат механизми за ограничаване на политическото влияние