Депутатите приеха на второ четене промени в Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към ДС и разузнавателните служби на Българската народна армия.
Измененията са предложени от Синята коалиция.
Предвижда се Комисията по досиетата да разкрие и обяви имената на лица, посочени като длъжници по Закона за информация относно необслужвани кредити, за които е установена принадлежност към ДС и разузнавателните служби на БНА.
Според председателя на комисията по досиетата Евтим Костадинов, на база на списък на БНБ от 1997 г. подлежащи на проверка са над 10 500 фирми.
Тя ще обхване общо 50 хиляди души.
Досега законът не позволяваше да бъдат огласявани имената на кредитните милионери, свързани с репресивния апарат на БКП въпреки направените проверки.
Дупката в законодателството бе открита едва след като комисията започна да проверява принадлежността на милионерите към ДС.
Още от България
Откриха канабис в нива до село Лиляново
При претърсване на къща в село Лиляново вчера служители на реда са открили и иззели 2 обекта със суха зелена тревиста маса. Веществото е реагирало положително на канабис.
Арестуваха десетки при акция на МВР в кв. Ботунец и други части на столицата
Мащабна спецакция под ръководството на СДВР, ГДБОП и жандармерията срещу престъпната група "Калашниците“ доведе до ареста на 36 души
"Тапи" от коли блокираха АМ „Тракия“ при „Траянови врата“, има и леки ПТП-та
Вътре в самия тунел движението е почти спряло и в двете ленти, като колите се придвижват с едва няколко километра в час