Това е постановил днес състав на Апелативния съд в София.
Решението е по повод на жалбата на мюсюлманското сунитско-ханефитско изповедание, представлявано от Недим Генджев, с която се оспорва легитимността на Главното мюфтийство, оглавявано от Мустафа Алиш Хаджи.
"С този акт на съда се отнема възможността на Главното мюфтийство да поддържа исковете си срещу редица български общини за собственост върху историческите паметници, сред които и "Куршум джамия" в Карлово", съобщи за БТА кметът Емил Кабаиванов.
Останалите имоти са "Ески джамия" в Стара Загора, джамиите "Ахмед бей" и "Фатих Мехмед" в Кюстендил и други вакъфски имоти в цялата страна.
В момента производството по тези дела е спряно до произнасянето на Апелативния съд във
София по делото за легитимното правоприемство.
"Тези, които ни съдят, се оказаха нелегитимни, както са нелегитимни и техните претенции към нас“, коментира кметът на Карлово. Опитите им да заграбят историческите имоти в центъра на Карлово, а и на други български общини, са осуетени", добави той.
Още от България
Петков: Ще инициираме вот на недоверие, но той ще бъде за корупция и след доклада за еврозоната
За съжаление БСП и ИТН изневериха на санитарния кордон, а ДПС-НН зае позицията на ДПС-ДПС, като Борисов и Пеевски са партньори във всяко едно назначение
Комитова изрича лъжа до лъжа, манипулация, жлъч и лицемерие, но ще и бъде потърсена отговорност
Вместо общи приказки и политически фойерверки, да каже - защо спря строителството на автомагистрала “Хемус”, за което независимият български съд се произнесе, отменяйки всичките й незаконни актове, пита политикът
Премиерът поздрави мюсюлманите за Рамазан Байрам с пожелание за здраве и благополучие
България е пример за разбирателство и уважение между всички религиозни общности, отбеляза още министър-председателят. Пожелания за свещения празник отправиха и президентът Радев и лидерът на ДПС-НН Пеевски