Не одобрявам работата на прокуратурата за АЕЦ „Белене“, това са изстрели извън мишената. Това каза пред журналисти Валери Симеонов, председател на Временна анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства за решения и действия по проекта АЕЦ "Белене" след заседанието ѝ, предаде агенция „Фокус“.
Попитан дали комисията ще работи съвместно с прокуратурата, Валери Симеонов обясни, че тя не им е подчинена. „Прокуратурата си има свой план за действие, своя програма. Как да работим с нея?“, коментира той. Симеонов подчерта, че целта на Временната анкетна комисия за АЕЦ „Белене“ е да изясни обстоятелствата около проекта за атомната централа и че с разследване се занимават други органи.
Във връзка с това, че първото заседание на комисията се проведе при закрити врата Симеонов коментира следното: "Нямаме желание да се пречи на работата с непрекъснати камери, микрофони и въпроси и т.н. Когато е отворено за представители на пресата, за съжаление няма как да го затворим, и за НПО-та и прочее. Не може да се върши делова работа, когато има непрекъснати обаждания, подвиквания, въпроси и отклоняване на темата".
Той уточни, че няма нищо секретно и че протоколите от заседанията са открити. Симеонов обясни, че решението за закриване на заседанието на комисията е било колективно. Той допълни, че комисията ще работи по задачите, които ѝ е заложило Народното събрание.
„Поискали сме четири пакета документи: първият междинен доклад под председателството на Червенкондев“, каза той и добави, че са поискани и докладите на Агенцията за държавна и финансова инспекция и споразуменията, които са от 2004 до 2010 г., подписвани между българската и руската страна.
„Много сме притеснени да говорим за срокове. Като гледаме обема на информация, като гледаме, че сме в изборен период, като гледаме какви празници се задават за декември, малко трудно ще влезем в трите месеца“, коментира Валери Симеонов. Следващото заседание на комисията ще е на 16 ноември,тъй като е взето решение покрай изборите и балотажите да няма заседания.
Още от България
Мантинелата край Карнобат е проектирана да задържи автомобил до 1600 кг.
Ограничителните системи съответстват на изискванията от 2014 година, когато е извършен ремонтът на участъка - сега те се подменят с нови
Атанасов стартира с гаф конференцията на ДСБ, забрави, че Радан Кънев е евродепутатът на партията
В политическите среди не са тайна обтегнатите отношения между Кънев и Атанасов, който дори опита чрез интриги да го откаже да се бори за лидерския пост днес
Омбудсманът: Казват ни, че кошницата поскъпнала с 1 евро, а плащаме двойно - каква индексация да очакваме?
8500 са жалбите от граждани само за първите 6 месеца на годината, а за цялата 2025 г. са 11 000