1 Януари, 2026

Външният министър: Русия се държи невъзпитано, думите към Плевнелиев не заслужават внимание

Външният министър: Русия се държи невъзпитано, думите към Плевнелиев не заслужават внимание

С Русия може да се разговаря по две теми - ядреното споразумение с Иран и сирийската криза. Това коментира министърът на външните работи Даниел Митов пред "Фокус".

Той допълни, че няма нови геополитически реалности, както се опитват да подсказват в изявления и коментари руски политици и анализатори. Митов уточни, че действията на България са насочени в едно - защита на националния интерес на страната, който правителството разбира като гарантиране на достойни доходи и сигурност на българските граждани, а най-прекият път за това е пълноценна интеграция в структурите, нормите и стандартите на Европейския съюз и НАТО.

Той припомни, че политиката на България към Русия е недвусмислена. „Още през миналата година след интензивното начало на кризата в Украйна и анексията на Крим, ние казахме ясно следното: с Русия трябва да се разговаря въпреки всичко това.

Санкциите са налице и са свързани с кризата в Украйна и с изпълнението на Минските споразумения. Санкциите няма да бъдат отменени, докато Минските споразумения не се изпълнят в пълен мащаб. Но в същия момент разговори с Русия трябва да се поддържат, трябва да има канали за комуникация и две са основните теми, върху които можем да разговаряме. Това е ядреното споразумение с Иран и кризата в Сирия. Това се и прави. Но няма нова геополитическа реалност, това трябва да се разбере много ясно“, каза българският външен министър.

Даниел Митов нарече изявлението на говорителя на руското външно министерство Мария Захарова, насочено срещу българския президент Плевнелиев „невъзпитано“ и незаслужаващо внимание. припомняме ви, че тя назидателно предупреди Росен Плевнелиев да се въздържал от "безпочвени и гръмки изявления" по повод констатацията на президента, че страната ни е въвлечена в хибридна война.

„Ние много пъти сме реагирали на подобни изказвания, не всеки път е необходимо това да се случва. Президентът на Република България има неоспоримо предимство пред коментиралата го страна. Той е избран на свободни демократични избори и никой не може да отнеме правото на президента на независима държава, делегирана му от суверена, да артикулира тези политики.

Плюс това президентът не е казал нищо ново. Такъв тип говорене съществува в рамките на целия ЕС, и на трансатлантическата общност, всички са наясно за какво говорим“, допълни Даниел Митов.

Сподели:

Коментари (0)

Заради еврото Русе обяви безплатен транспорт до 3 януари

Заради еврото Русе обяви безплатен транспорт до 3 януари

Новината съобщи Десислава Василева от "Общински транспорт Русе" ЕАД. При част от фискалните устройства е възникнал технически проблем.

Желязков с послание за 2026 г.: Ние сме сред 5-те най-бързо развиващи се икономики в ЕС

Желязков с послание за 2026 г.: Ние сме сред 5-те най-бързо развиващи се икономики в ЕС

"Страната ни изпраща 2025 година с брутен вътрешен продукт от 113 милиарда евро и икономически растеж от над 3 процента, което ни нарежда сред петте най-бързо развиващи се икономики в Европейския съюз", пише в новогодишното си приветствие премиерът

Минути след полунощ в "Майчин дом" проплака първото бебе за 2026 година

Минути след полунощ в "Майчин дом" проплака първото бебе за 2026 година

От болницата съобщават, че изпращат 2025 година с две близначки, а общо за изминалата година в „Майчин дом” на бял свят са се появили над 3000 бебета