30 Август, 2026

Върбакова: Защо Гинка от Пазарджик не може да купи ЧЕЗ, а млада дама от Крушовица може да си купи "Техноимпекс"

Върбакова: Защо Гинка от Пазарджик не може да купи ЧЕЗ, а млада дама от Крушовица може да си купи "Техноимпекс"
Гинка Върбакова

По време на изслушването в комисиите по енергетика и за контрол върху специалните разузнавателни средства Гинка Върбакова от "Инер ком" попита:

"Защо Гинка от Пазарджик не може да купи ЧЕЗ, а млада дама от Крушовица може да си купи "Техноимпекс", визирайки многократно повторената от лидерката на БСП опорна точка - "Коя е Гинка от Пазарджик, че да си купи компания за 700 милиона", а името на Върбакова беше превърнато в нарицателно.

Въпросът на Върбакова предизвика бурната реакция на представителите на БСП, които дори поискаха председателят на комисията Делян Добрев да я отстрани.

Румен Гечев обвини Върбакова, че прави политически изказвания.

От „Инерком”, собственост на Гинка Върбаков,  изпратиха съобщение до медиите с изказванията на Върбакова пред депутатите.

„Започнахме да развиваме бизнес в енергетиката преди 10 години. Основните инвестиции на дружествата от групата на „Инерком: са във ВЕИ-мощности, производство на зелена енергия, строителство и реконструкция на енергийни обекти и инфраструктура, изграждане и реконструкция на жилищни и офис сгради, разработване и управление на енергийни проекти и решения.

За последните 10 години „Инерком” се утвърди на българския енергиен пазар като уважавано дружество, коректен данъкоплатец и надежден партньор. Ние сме един от най-големите български производители на енергия от слънчева енергия. Реализирали сме множество проекти за изграждане, поддържане и реконструкция на енергийни съоръжения. В България имаме 6 работещи фотоволтаични централи.

„Инерком” е произвела над 150 000 MW h чиста енергия, като за последните 5 години оборотът на нашите дружества се е увеличил с над 300%, и за 2017 г. надхвърля 50 млн. лв. Активите на компаниите ни са на стойност над 100 млн. лв”, обяснява Върбакова.

„В последните седмици вие сте свидетели, а ние – потърпевши от безпрецедентната и яростна кампания, насочена срещу една коректна и изрядна пред държавата българска компания, каквато е нашата – „Инерком“. Това се случва, защото сме избраният сред множество кандидати да сключи договор за продажбата на дружествата, притежавани от ЧЕЗ а.с. в България. Свидетели сме на един политически и икономически шантаж, целящ спирането на една абсолютно законосъобразна сделка и на груба намеса в инвестиционните намерения на нашата компания.

Яростното политизиране на продажбата на дружествата, притежавани от ЧЕЗ а.с. в България, достигна до степен на сатанизиране. Различни политически сили, фактори и институции видяха в тази сделка единствено и само възможност за повишаване на политическите си рейтинги, за трупане на дивиденти, за раздухване на страхове и съмнения, за тиражиране на спекулации”, казва още Върбакова.

„Няма да допуснем да ни превръщат в марионетка, да тиражират слухове, че сме подставени лица или че участваме в схеми за скрито придобиване на дружествата, притежавани от ЧЕЗ а.с. в България. Който твърди подобни неща, ще трябва да ги докаже в съда! Подобни лъжи, волно или неволно, обслужват корпоративните интереси на влиятелни кръгове”, пише още в текста на Върбакова.  

Не сме търсили разговори и контакти с нито един български политик, с нито един представител на българското правителство, а с премиера Борисов се запознах едва днес, казва още Върбакова.

Сподели:
Бургас, София и Пловдив се включиха в мемориалния маратон "Тичам за героите на Украйна"

Бургас, София и Пловдив се включиха в мемориалния маратон "Тичам за героите на Украйна"

Днес воините на Украйна защитават не само своята страна, но и Европа от руската агресия

Борисов се опитва да прехвърли върху демократичните партии вината, че не желаят "общ кандидат" с ГЕРБ

Борисов се опитва да прехвърли върху демократичните партии вината, че не желаят "общ кандидат" с ГЕРБ

Същевременно лидерът на ГЕРБ изпраща сигнал към Румен Радев в опит да си осигури неговото благоразположение при следващото политическо пренареждане

Петър Тодоров: Готви се изцяло нов закон за МВР, тече прочистване

Петър Тодоров: Готви се изцяло нов закон за МВР, тече прочистване

Той твърди, че идеята е със закона да въведат механизми за ограничаване на политическото влияние

Коментари (0)