7 Април, 2026

ВАС реши: Имало е картел при самолетните билети за чиновници

ВАС реши: Имало е картел при самолетните билети за чиновници

Имало е картелно споразумение при доставката на самолетни билети за държавната администрация. Това потвърди окончателно в свое решение Върховният административен съд (ВАС), с което решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) остава в сила.

ВАС потвърждава наложените санкции на „Бългериан ВИП Травъл” ООД - 47 280 лв. и „Хорнит” ООД - 48 480 лв.

С решението си обаче ВАС изважда от наказаните фирми "Юпитър Травел" АД („Астрал Холидейз”АД), тъй като сходствата в ценовата й оферта не са достатъчни доказателства за установяване на участие на дружеството в картел с другите две дружества. Санкцията на тази компания, наложена от КЗК, беше в размер на 2 818 800 лв.

Първото решение на КЗК по казуса е от 2012 година. С него се установява картел между участници в обществена поръчка или т. нар. нарушение тръжна манипулация.

Обществената поръчка с възложител Министъра на финансите е за сключване на рамков договор с шест дружества за доставката на самолетни билети за служебни пътувания с страната и чужбина. Прогнозната стойност на поръчката е 30 милиона лева.

Анализът на ценовите предложения установява по отношение на трима от участниците, че ценовите им оферти в голямата им част се напълно идентични (до третия знак след десетичната запетая). И трите фирми, които участват, получават винаги еднакъв брой точки за класиране до третия знак след десетичната запетая.

Сподели:

Коментари (0)

Слънцето се показва иззад облаци, все още топло с дъжд над Родопите

Слънцето се показва иззад облаци, все още топло с дъжд над Родопите

Максималните температури ще достигат 15° - 20°, в югозападните райони - до около 24°, в София - 18°

Търсят близки на висялото от балкон дете, за да станат приемно семейство и на 2-те деца

Търсят близки на висялото от балкон дете, за да станат приемно семейство и на 2-те деца

Тяхното настаняване в приемно семейство, което е готово да приеме двете деца едновременно е "изключително важно, за да може да се запази емоционалната връзка между тях", поясни служебният министър на труда и социалната политика Хасан Адемов

Как БГ шофьорите да доказват в чужбина, че са минали технически преглед?

Как БГ шофьорите да доказват в чужбина, че са минали технически преглед?

В края на 2025 година окончателното становище на Върховния административен съд отмени издаването на физически стикери за преминат технически преглед. В съответствие с европейска директива документите на хартия бяха заменени с електронни удостоверения.