30 Април, 2026

Василева опроверга Сметната палата: Няма да ни спират европарите по околна среда

Василева опроверга Сметната палата: Няма да ни спират европарите по околна среда

Във връзка с големия брой въпроси по повод доклад на Сметната палата, пресцентърът на МОСВ съобщава, че: ОПОС 2014-2020 не е застрашена от спиране заради Плановете за управление на риска от наводнения, които са част от Предварително условие 5.1. 

Предварителните условия към Споразумението за партньорство на Република България са изисквания на ЕК, които трябва да бъдат изпълнени до края на 2016 г. 

След констатирано закъснение в подготовката на ПУРН в периода 2013-2014, върху което настоящото ръководство не е имало контрол, МОСВ предприе спешни мерки. Създадена беше необходимата организация за финализирането на проект „Разработване на планове за управление на риска от наводнения“, включително приключване на провеждането на обществените консултации и екологичните оценки на ПУРН. 

С Решение на Управителния съвет на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда от 7 март 2016 г. са отпуснати средства в размер 2 943 200 лв., с които ще се завърши разработването на ПУРН. 

До края на 2016 г. се очаква Министерският съвет да приеме и четирите Плана за управление на риска от наводнения, с което задълженията на МОСВ по Предварително условие 5.1 ще бъдат изпълнени.

Припомняме, че по-рано днес Сметната палата намекна, че може да има спрени пари по ОП "Околна среда".

Сподели:

Коментари (0)

 Асен Василев:  На президентските избори ПП и ДБ ще се явят заедно

Асен Василев: На президентските избори ПП и ДБ ще се явят заедно

„Това не е някаква драматична стъпка, а нормална еволюция“, заяви лидерът на ПП.

Откриха нарушения на строителния обект в Бургас, където загина служител от свличане на земна маса

Откриха нарушения на строителния обект в Бургас, където загина служител от свличане на земна маса

Мъжът е подменял ВиК съоръжения на улица в центъра на града. Той е влязъл в близо триметров изкоп, когато внезапно се е свлякла земна маса.

Кирил Петков: Нека мислим по-позитивно.  Може да има и ползи от раздялата с "ДБ"

Кирил Петков: Нека мислим по-позитивно. Може да има и ползи от раздялата с "ДБ"

Според мен определения като „градска интелигенция", „градска десница" или „хората от жълтите павета" са твърде ограничаващи