19 Август, 2026

Във вторник се прощаваме с Борето Гуджунов

Във вторник се прощаваме с Борето Гуджунов

Прощаваме се с Борис Гуджунов във вторник от 14.30 ч. на Централните софийски гробища, съобщиха от семейството на легендарния певец. 

Легендата на българската естрада си отиде тази нощ на 74-годишна възраст след тежко и продължително боледуване. Той беше сред най-популярните естрадни изпълнители през 60-те и 70-те години на миналия век.

"Българската култура, българската популярна музика претърпя поредната тежка загуба - напусна ни един легендарен певец, един изключителен талант и много чувствителен човек". Това се казва в съболезнованието на министъра на културата Вежди Рашидов към семейството и близките Борис Гуджунов, съобщиха от отдел "Връзки с обществеността" на Министерството на културата.

"Скърбя заедно с Вас от загубата на големия български музикант Борис Гуджунов - една от емблематичните и много обичани звезди на българската естрада, който е свързан и с голяма част от нейната история", посочва Рашидов.

"Макар че съдбата му поднесе не едно изпитание, с високия си дух Борис Гуджунов съумяваше винаги да отстоява каузата на своята професия като мисия - мисията да споделя магията на музиката и да въвлича все повече хора в нейния приказен свят, в който винаги има място за надежда. Той вярваше, че мисията на музиката е да прави хората и по-добри, по-отговорни, по-искрени и по-честни", отбелязва министърът.

Той допълва, че едва ли има и българин, който да не пази сантиментални спомени от поне една песен на Борис Гуджунов, и посочва, че няма да забравим и за неговите великолепни изяви с колегите и приятелите му Боян Иванов и Борислав Грънчаров, с които заедно формираха легендарното трио "Бо-Бо-Бо".

"Неговото дарование и обаяние, неговите заслуги за българската популярна музика отреждат достойното му място сред изтъкнатите личности, с голям принос за българската култура", заявява министър Рашидов. От Министерството на културата припомнят, че Борис Гуджунов е награждаван със "Златен век" - най-високото отличие на МК, за големия му принос в развитието на българската култура.

На 31 март певецът е отличен и с почетна грамота на Министерството на културата за високите си постижения в областта на музикалното изпълнителско изкуство.

Сподели:
Битката с огньовете край Мездра, евакуираха деца

Битката с огньовете край Мездра, евакуираха деца

Край Мездра се запали вилната зона над града. Битката с огъня продължи часове наред. Бяха евакуирани деца.

Българският посланик в Украйна Златин Кръстев връчи акредитивните си писма на президента Зеленски

Българският посланик в Украйна Златин Кръстев връчи акредитивните си писма на президента Зеленски

Зеленски е обърнал внимание на исторически добрите взаимоотношения между нашите народи и специално внимание на ролята на България за сигурността на Черно море

Кабинетът ще разглежда няколко ключови теми на днешното си редовно заседание

Кабинетът ще разглежда няколко ключови теми на днешното си редовно заседание

Сред тях са организацията на президентските избори, цени на стоки и услуги, подпомагане на българските общности и медии в чужбина

Коментари (0)