"Недопустимо е тези хора да бъдат държани в тези условия. Трябва да помислим за децата им. Вчера с представителя на УНИЦЕФ обсъждахме проблема с децата. Той е много по-широк от това да бъдат настанени и да имат покрив над главата си. Нямаме опит и капацитет, но ще го направим. Има страни с опит, които ще ни помогнат", каза Вигенин.
Той обясни, че бежанската вълна е била очаквана още преди 2 години. Не е очаквал, че това ще е толкова рязко в средата на лятото. Имало е и помощ от ЕС, която обаче не е използвана ефективно. Той обясни, че и сега получават помощ от еврофондовете, но въпросът е тази помощ да се увеличи. Вигенин се похвали, че средства за хуманитарна помощ на съседни на Сирия държави, ще бъдат пренасочени за бежанците и у нас. Въпреки това обаче външният министър призна, че няма да се учуди, ако следващият вот на недоверие, който ГЕРБ ще внесе, е за бежанците.
Относно българските цигани във Франция Вигенин смята, че не може насилствено да си ги връщаме в България. Да се търси възможност за тяхната интеграция във Франция, не бива заради вътрешнополитически дивиденти тези хора да стават жертви, каза той.
Още от България
Милиони в сметки, десетки имоти и огромни дългове: Какво декларират лидерите на партиите
Информацията се съдържа в имуществените декларации, подадени към Сметната палата
Йордан Божилов: Заплахата към България трябва да се разглежда като хибридно действие срещу страната ни
По неговите думи България се използва като носител на послание, но ние не сме неговият адресат
Димитър Ганев: Разривът между „Прогресивна България“ и ПП-ДБ ще се задълбочава
Според него евентуален втори тур между Илияна Йотова и Андрей Гюров би могъл да затвърди новия модел на политическо противопоставяне