Министърът на външните работи Кристиан Вигенин заяви, че е отишъл в Украйна изключително и само, за да успокои разтревоженото българското малцинство там.
По думите му той е поискал гаранции, че правата на малцинствата ще бъдат спазвани. „Аз съм безкрайно учуден от реакциите тук. Няма друга власт в момента в Украйна, която да гарантира сигурността на сънародниците ни. Не трябва да получавам критики за това, а напротив. Българите в Одеса изразиха своята благодарност, че мислим за тях”, обясни Вигенин в ефира на бТВ.
Външният ни министър бе категоричен, че на първо място трябва да поставяме българския интерес. По думите му проектът "Южен поток" не е под заплаха и той няма притеснения в тази посока. „Моето посещение в Украйна няма да попречи на проекта. България няма интерес да живее в свят, в който големите държави да отказват диалог и да окупират по-слабите. Ние подкрепяме суверинитета и независимостта на Украйна”, подчерта още той.
„Не бива при тази ситуация да се разделяме, трябва да сме единни, за да защитим националния интерес”, категоричен е Кристиан Вигенин.
Още от България
Кабинетът прави "пълна ревизия" на споразуменията с „Райнметал“, закрива дружество за изграждане на заводите
По думите на Пулев, към момента няма подписан договор с германската компания, а "само споразумения", сключени от кабинета на Росен Желязков
Спряха движението на влаковете през Марикостиново заради голям пожар
Огънят е обхванал около 20 декара сухи треви и храсти
Калин Стоянов: Сезирам OFAC за Демерджиев - оглавява МВР, а е с повдигнато обвинение за корупция
"Освен това, според информацията от известно време Иван Демерджиев държи престъпните схеми на Мартин Божанов-Нотариуса"