"Висшият съдебен съвет се противопоставя на направените внушения и коментари от Радан Кънев (Демократи за силна България) в предаването „Панорама“ с водещ Бойко Василев, излъчено на 17.10.2014г. по БНТ1, според които, за да се постигне основната цел на съдебната реформа, законност и върховенство на закона трябва „да бъде ИЗКЪРТЕНО мафиотското влияние от Висшия съдебен съвет и Прокуратурата в Република България“. Това пише в декларация, публикувана на страницата на ВСС тази сутрин. "Подобни безотговорни нападки и обвинения поставят под съмнение не само независимостта, но и легитимността на съдебната власт, чийто висш ръководен орган е Висшият съдебен съвет. Обвинявайки Висшия съдебен съвет и Прокуратурата на Република България, като част от съдебната система, в „мафиотско влияние”, на практика се заявява, че България не е демократична и правова държава, която се управлява според Конституцията и законите на страната", продължава изявлението на най-висшия колективен орган в правосъдната система. Накрая магистратите завършват:"Недопустимо е представител на политическа партия, която ще участва в работата на Народното събрание и ще определя основните политики в дейността на държавата през следващия парламентарен мандат, да отправя подобни коментари и обвинения."Висшият съдебен съвет е легитимно избран орган, който работи и ще продължава да работи за реална съдебна реформа и отстояване върховенството на закона."
Както е известно, една от точките в предизборната платформа на Реформаторския блок бе ВСС безпрецедентно да бъде разделен на съдийска и прокурорска колегия. Служебният правосъден министър Христо Иванов също подкрепя идеята, която и залегна в неговата актуализирана стратегия за реформа в съдебната власт.
Това не радва особено членовете на настоящия ВСС, където според мнозина има "монолитно мнозинство", което гласува ан блок всички важни решения в съдебната система.
Още от България
Цветан Цеков: Без спешни държавни мерки, плодовете и зеленчуците ни отиват в Червената книга
Секторът страда, производителите изхвърлят продукцията си с отлично качество или тя сама изгнива на полето заради ниските изкупни цени и вносът от трети страни, който е евтин, но третират с канцерогенни препарати, посочи председателят на Националната Браншова камара „Плодове и зеленчуци“
Какви са версиите на разследващите взрива във военния завод край Трявна?
Огледът на местопроизшествието ще бъде извършен утре. На него ще присъстват вещи лица от различни области, специалисти и технически помощници.
Бойко Ноев: 15 години гърмят взривове в България, стават шумни скандали без резултат
Прокуратурата има системен проблем – проникване на чужди интереси. Разследващи прокурори по взривовете и делата разпореждат на ДАНС, вместо да разследват извършителите - разследват свидетелите, заяви бившият министър на отбраната