9 Април, 2026

Владислав Горанов: Бюджетът изигра ролята на провокатор в ускоряване на реформата

Владислав Горанов: Бюджетът изигра ролята на провокатор в ускоряване на реформата

Реформата е причината, а бюджетът е поводът. Това каза министърът на финансите Владислав Горанов в предаването „Панорама” по БНТ по повод полицейските протести.

„Трудни реформи се правят трудно, не е важен начинът, а защо се правят. Системата на отбрана и сигурност отдавна изпитва структурни проблеми с нейното финансиране, свързани с това, че реформите в тези системи не се състояха или не се състояха в достатъчна степен. Без вина на служителите в тях се стигна до това, че основната част от техните бюджети са за заплати. На практика бюджетите за отбрана и сигурност са лишени от възможността да се инвестира в условия на труд, в техника, въоръжение и това, което е необходимо за реалната работа”, заяви Горанов. 

По думите му, годините на преобладаващо нарастване на разходите за персонал, вместо на разходите за осигуряване на техника и въоръжение, са довели до огромен бюджет за МВР, за армия и сигурност, както и до съмнения в обществото за достатъчна ефективност, която най-вероятно се дължи на липсата на възможност хората ефективно да си вършат полицейската работа заради липсата на всякакви технически средства.

„Необходимостта от реформи е осъзната отдавна и министър Бъчварова работи отдавна върху това. Може би провокацията през бюджета, т.е. да се ускори това и да се види на бял свят всичкото натрупване вътре, ескалира през бюджета. Но поводът - бюджетът, беше и това, че цяла година говорим, че нещо трябва да се случи в тази система, а в края на годината се оказа, че трябва да добавим нови 180 млн.лв., за да може сметката на МВР да се върже и в крайна сметка за какво? Ако нищо не се променя, всяка година ще се отчита един и същи резултат – липса на средства за отбрана и сигурност. Не безспорни резултати от дейността поради липса на техническа обезпеченост и неудовлетворение както на тези, които плащат, така и за тези, които получават”, каза още Горанов. 

„Премиерът знае всичко, което се случва в правителството, отговори той на въпрос дали премиерът е бил запознат с идеята реформата да бъде обявена в този момент и по този начин.
„Това, което се предлага, е много амбициозно да се нарича реформа, това е заявка, че структурата на бюджета на силовите ведомства е небалансирана. Не може да се твърди, че намаляването занапред на заплатите при пенсиониране от 20 на 10 е съществена реформа. Не може да се твърди, че добавянето на допълнителните възнаграждения към основното е нещо, което е огромна реформа. Със сигурност обаче това е поставянето на темата, че бюджетът на министерство 95% отива за персонал и много малка част – за реалните способности тези хора да си вършат работата”, каза още Горанов. 

Сподели:

Коментари (0)

Делян Пеевски: Подаваме сигнали до институции в Европа и САЩ за груба намеса на МВР в изборите

Делян Пеевски: Подаваме сигнали до институции в Европа и САЩ за груба намеса на МВР в изборите

Лидерът на ДПС и кметът на село Овчарово, област Търговище, Себахтин Зюлкярниев, който беше арестуван при акция на МВР срещу купуването на гласове

Ново странно проучване на „Сова Харис  "помпа" преднината на партията на Радев

Ново странно проучване на „Сова Харис "помпа" преднината на партията на Радев

На пето място са „Възраждане“ със 7,8%, а последни са от БСП - с 4,5%. Останалите партии не минават бариерата от 4%.

Бъдеща коалиция „Кремъл“ – генерира напрежение  в партията на Радев 

Бъдеща коалиция „Кремъл“ – генерира напрежение  в партията на Радев 

При евентуално правителство на „Прогресивна България“ с „Възраждане“ и БСП, в София може да се наложи управление тип „Орбан“