7 Декември, 2025

Влиятелни дами пристигат у нас за Глобален форум на жените лидери

Влиятелни дами пристигат у нас за Глобален форум на жените лидери

Премиери, министри, евродепутати, водещи представители на международни организации, ръководители на научни центрове и университети, световно известни личности от политиката, бизнеса, науката и медиите - това е само част от впечатляващия списък с изтъкнати жени лидери, които пристигат в България за участие в предстоящия Глобален форум на жените лидери.

Събитието ще се проведе между 18 и 20 май 2016 г. в София, се организира от Съвета на жените в бизнеса в България и ЮНЕСКО под патронажа на генералния директор на организацията и официален кандидат на страната ни за ръководител на ООН Ирина Бокова.

Форумът има за цел да открои ролята на жените в съвременния обществен, социален и икономически живот и да предложи стъпки за постигане на реална равнопоставеност на половете. За да обхване всички аспекти на темата, програмата на събитието е разпределена в тематични панели, обхващащи мястото и ролята на жените в политиката, в бизнеса, в медиите, в образованието, науката и иновациите.

За откриването на Глобалния форум на жените лидери на 18 май в София ще пристигне министър-председателят на Бангладеш г-жа Шейх Хасина. 

Международните институции и организации са представени от г-жа Мара Маринаки, съветник по въпросите на равенството между половете към Европейската външна служба, г-жа Сание Гюлсер Корат, директор на Отдела за равенство между половете на ЮНЕСКО, директорът на Международния изследователски и научен институт по въпросите за напредъка на жените към ООН г-жа Кармен Морено, членовете на Европейския парламент (EП) Искра Михайлова (България) и Мария Спираки (Гърция), и други.

От българска страна във форума ще участват председателят на НС Цецка Цачева, вицепремиерът Меглена Кунева, социалният министър Ивайло Калфин, регионалният министър Лиляна Павлова и министърът на енрегетиката Теменужка Петкова. 

Това е първият международен форум на толкова високо равнище, посветен на въпросите на жените лидери, на който България ще бъде домакин. От април 2016 г. в България е приет и Закон за равнопоставеност между жените и мъжете, в изработката и консултирането на който беше поканен да участва и Съветът на жените в бизнеса в България, отбелязва "24 часа".

Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”