5 Декември, 2025

Внесоха 30 000 подписа в парламента за награждаване на граничарите в Средец

Внесоха 30 000 подписа в парламента за награждаване на граничарите в Средец

Подписка на над 30 000 граждани с искане за държавно отличие за тримата граничари от Средец и техния загинал в катастрофа колега от с. Ореше, беше внесена в МС. Петицията е инициирана от директора на НИМ Божидар Димитров в защита на граничарите, които задържаха 54 нелегални мигранти на българско-турската граница. Тогава един афганистанец беше убит, като от МВР обявиха, че става дума за трагичен инцидент след рикошет на куршум. Полицаят, който го изстреля - Вълкан Хамбарлиев, не беше наказан.

С петицията се иска отличие и за граничния полицай, който загина в тежка катастрофа на 12 януари 2013 г. между Мизия и Оряхово. Той управлявал камион, с който заедно с негови колеги се връщали от дежурство на границата.

"Когато има издадено полицейско разпореждане на граничар, на военен на пост, знаете ли, че това е човек, който може да издаде и да изпълни смъртната присъда на един нарушител на момента?", попита Миломир Богданов - един от вносителите на подписката, по повод критиките за смъртта на мигранта. По думите му граничарите са поставени в такова положение, че да могат да стрелят, само когато е застрашен животът им. "Извинявайте, това оръжие му е дадено да пази мен, вас и държавата. И когато някой бяга и му е разпоредил да спре, той трябва да го спре с всички средства, включително и с изстрел, затова му е оръжието", изтъкна Богданов.

Според друг вносител - Стефан Стойков, полицаите и граничарите не са добре защитени и петицията е морална подкрепа към тях. "Тъй като нашата армия очевидно е политически ангажирана, а господин Ненчев играе политическа роля, ние, гражданите, имаме роля, която е гражданска. Затова по конституция имаме право да се самоорганизираме в защита на нашето отечество, за Република България", подчерта Стойков.

Сподели:

Коментари (0)

Божидар Божанов: Лъжа е, че без редовно правителство еврозоната ще се провали

Божидар Божанов: Лъжа е, че без редовно правителство еврозоната ще се провали

"Всякакви технически аспекти на влизането в еврозоната вече трябва да са изпълнени"

Уран над нормата е открит и във водата на Харманли и две села

Уран над нормата е открит и във водата на Харманли и две села

Лабораторен анализ показал наличие 31,2 μg/l, при максимално допустима стойност 30 μg/l, съобщиха от Общината.

Радев трябва да бъде спрян! Поставя държавата в угода на Москва

Радев трябва да бъде спрян! Поставя държавата в угода на Москва

България се нуждае от национална отговорност, а не от партиен и политически егоизъм!