Родните служби и техни колеги от 25 държави нищят на конференция в столицата проблемите с разследването на киберпрестъпления, насочени към деца.
Председателят на ДАНС Владимир Писанчев обяви киберпрестъпленията, свързани със сексуална експлоатация на невръстни, за гнусни и високо обществено опасни, като за него обезпечаването на киберсигурността е основно предизвикателство пред ДАНС.
По думите му, многократно се увеличава броят на сайтовете, свързани с детска порнография, а десетките сайтове за запознанства у нас представляват изключително висок риск за сигурността на децата.
Според Писанчев много деца споделят личните си данни във фейсбук и така стават лесни за откриване и манипулиране от страна на педофили, като зачестяват и случаите за склоняване към сексуално блудство в скайп. Борбата с тези престъпления е наш морален дълг, категоричен е Писанчев.
Служителите на ДАНС смятат, че няма правоохранителна агенция в света, която да смогва да следи всички потребители на фейсбук. Затова те препоръчват на всички потребители в онлайн пространството да сигнализират за всяко забелязано нарушение съответните органи, за да се осигури превенция на киберпрестъпленията.
Днешната конференция между правоохранителни органи, прокурори и НПО-та ще има за цел да разгледа различни разследвания на киберпрестъпления и международни добри практики в тази насока.
По-нататък агентите ще се обучават как да събират кибердоказателства. От ДАНС се похвалиха със стотици задържани педофили и доста от тях осъдени ефективно за 12-годишната работа на отдела за киберпрестъпления.
Още от България
Васил Божков: Не аз, американски адвокати искат милионите от "Левски"
Той упрекна феновете, че не са му дали подкрепа
Радев: Няма да допусна санкции срещу Вагит Алекперов - България се прострелва в крака
"Ние просто няма да подкрепим санкциите в този им вид"
Нанков: Тежка неадекватност е да затвориш магистралите докато обходните пътища са в ремонт
"Какъв туризъм, какви пет евро?!"