9 Юли, 2026

Водата поскъпва от 1 януари

Водата поскъпва от 1 януари

Комисията на енергийно и водно регулиране е приела окончателно решение за изменение на цени на ВиК услугите за 2019 г. С решението актуализираните цени влизат в сила от 1 януари 2019 г., съобщиха от КЕВР.

В София цената на ВиК услугите ще поскъпне с 9,68 процента, като от 2,354 лв. от Нова година столичани ще плащат по 2,582 лв. за куб. м. с ДДС, посочиха от регулатора.

Най-голямо увеличение на цената на ВиК услугите се предвижда в Бургас - 9,71 процента, където цената от 2,729 лв. за куб. метър с ДДС ще стане 2,994 лв. Във Варна ВиК услугите ще се повишат с 4,03 на сто - до 3,904 лв. за кубик. С 0,63 процента ще е повишението на ВиК услугите в Пловдив. Там потребителите от 1 януари ще плащат по 2,214 лева за куб. метър /при 2,200 лв. досега/. Увеличение на ВиК услугите ще има и в Монтана и Враца. Там обаче цената ще достигне до социално поносимия праг, който съответно е 2,967 лв. за куб. м. в Монтана и 3,171 лв. във Враца, изтъкнаха от КЕВР.

Единствено в Кърджали се предвижда намаление на цените на ВиК услугите с 1,59 процента. Там цената от 2,422 лв. на кубик ще стане 2,384 лв.

В края на всяка календарна година КЕВР е нормативно задължена да актуализира утвърдените с 5-годишните бизнес планове на ВиК дружествата цени на услуги за всяка следваща година. Досега Комисията е одобрила с отделни процедури бизнес плановете на общо 27 ВиК дружества в цялата страна. Съгласно нормативните изисквания, актуализацията на цените се извършва на основата на одобрената с бизнес плановете цена на услугите за 2019 г., с отчитане на размера на натрупана инфлация и прилагане на индивидуален коефициент за ефективност за всяко едно дружество, уточниха от регулатора.
Сподели:
"Спартан" полетя до Италия с петмесечно бебе за чернодробна трансплантация

"Спартан" полетя до Италия с петмесечно бебе за чернодробна трансплантация

Вчера за лечение в Германия беше транспортирано 12-годишно момиче с рядко заболяване на кръвта, а във вторник - пак в германска клиника беше настанено 16-годишно момче с чернодробна недостатъчност. Лечението в трите случая ще бъде заплатено от Здравната ни каса.

Николай Нанков: Край на социалните мрежи за деца - няма да може системата да бъде лъгана

Николай Нанков: Край на социалните мрежи за деца - няма да може системата да бъде лъгана

"Дигиталният портфейл ще е за всички - никой няма да може да влиза в социални мрежи без него - важно уточнение е, че това ще е напълно безплатно"

Демерджиев за екстрадицията на Стоян Мавродиев: Създадохме условия да бъде поет и доведен пред правоохранителните органи

Демерджиев за екстрадицията на Стоян Мавродиев: Създадохме условия да бъде поет и доведен пред правоохранителните органи

"Действително е разрешена екстрадицията при това по облекчена процедура"

Коментари (0)