Мобилните камери започват да работят ефективно от днес, след като бе обнародвана в "Държавен вестник" наредбата на МВР.
Още през март парламентът прие промени в Закона за движение по пътищата, с които върна свободата на КАТ да ползва мобилни камери за контрол на скоростта, като глобите от тях се налагат с електронен фиш. Бяха дадени три месеца срок на МВР да изготви наредбата, по която ще се използват мобилните камери и с която поправките реални влизат в сила.
Камерите могат да бъдат стационарни - прикрепени към земята, и мобилни - прикрепени към превозно средство или временно разположени на участък от пътя, установяващи нарушението в присъствието на контролен орган, който поставя начало и край на работния процес.
Мобилните камери ще бъдат само в обозначени автомобили, на които пише "Полиция".
Участъкът от пътя, в който ще се осъществява контрол с мобилни камери, също ще бъде обозначен със знак Е24 - "контрол с автоматизирани технически средства или системи", както и означение за дължината на контролирания участък.
Данните за нарушенията ще се съхраняват до приключване на административнонаказателната преписка във формата и вида, изготвен от камерите. При необходимост те ще могат да се отпечатват.
Още от България
Комисия по досиетата се обяви против закриването на институцията: Наложителен е широк обществен дебат и постигане на консенсус
Значителен брой проверки за принадлежност все още не са завършени - предстоят проверки и за принадлежност на лицата, членове на ръководни и контролни органи на юридически лица с нестопанска цел, както и учредителите на юридически лица с нестопанска цел, собствениците и ръководителите на рекламни агенции, собствениците на агенции и дружества за осъществяване на връзки с обществеността, участниците в приватизацията, извършена от Агенция за приватизация и др.
Много слънце и кратки валежи, термометрите ще скочат до 35°
Времето ще е подходящо за море и туризъм в планините
Мир, солидарност или сделка: Двойствената игра на Радев за възстановяването на Украйна
В Гданск българският премиер заяви твърда ангажираност към Киев, но зад кулисите София отказва безплатна военна помощ и залага единствено на проекти с гарантирана икономическа възвръщаемост