26 Март, 2026

ВСС иска обяснение от министъра заради "предрешения" избор на председател

ВСС иска обяснение от министъра заради "предрешения" избор на председател

Министърът на правосъдието Христо Иванов ще бъде изслушан от ВСС заради твърденията му за предрешеност на избора на председател на Върховния касационен съд, което предстои на 29 януари.

Кандидати за поста на съдия №1 са заместник-председателят на ВКС и ръководител на наказателната колегия Павлина Панова и съдията от ВАС Лозан Панов.

След претърпян пътен инцидент, първоначално Панов се отказа от процедурата, но по-късно върна кандидатурата си. Предстои той да представи концепцията си за развитие на Върховния касационен съд.

Панова пък вече бе кандидат за председател на ВКС през есента на 2014 г., но тогава получи едва 9 гласа от необходимите 17 на членове на ВКС, за да бъде избрана. Другият кандидат също не събра нужната подкрепа – ръководителката на Търговската колегия на ВКС Таня Райковска получи 15 гласа, а по-късно бе избрана от ВСС за и.д. председател на Върховния съд.

На днешното заседание на ВСС ще бъдат обсъдени серията писма на съдии от Софийския градски съд, от Софийския районен съд и на група адвокати, с които те поискаха оставката на ръководството на СГС във връзка със скандалите около случайното разпределение на делата. По време на обсъждането на заседанието на ВСС ще присъстват магистрати, които са се подписали под писмата.

Сподели:

Коментари (0)

Емил Дечев: Партийни членове начело с кмета на Кърджали опитали да нахлуят в РПУ заради задържан за купен вот

Емил Дечев: Партийни членове начело с кмета на Кърджали опитали да нахлуят в РПУ заради задържан за купен вот

По неговите думи има различни начини, чрез които се правят опити за изборни престъпления, а хората, които се използват за това, са както криминално проявени, така и такива, обвързани политически с някоя формация

ЦИК ще покаже бюлетините, които ще решат съдбата на бъдещия парламент

ЦИК ще покаже бюлетините, които ще решат съдбата на бъдещия парламент

По време на брифинга в сградата на парламента ще бъдат показани детайлите около визуалното оформление на хартиената и електронна бюлетини, като основният акцент е върху защитните елементи на документите и начина по който гражданите трябва да отразяват своите предпочитания за партии и кандидати

 НАТO започва учение „Neptune Strike“ в небето над България

НАТO започва учение „Neptune Strike“ в небето над България

То ще демонстрира способностите на Алианса да използва и интегрира многонационални морски и ударни сили в кратки срокове и на големи разстояния