5 Февруари, 2026

ВСС иска от "Биволъ" всички записи на Янева и Ченалова

ВСС иска от "Биволъ" всички записи на Янева и Ченалова

Комисия „Професионална етика и превенция на корупцията" на Висшия съдебен съвет разгледа на свое заседание днес постъпили материали във връзка със самосезирането й по публикации в интернет сайта „Биволъ". След дискусия, Комисията взе единодушно решение да извърши проверка, която да включва:- изслушване на нейно извънредно заседание на 18.11.2015 г. на вероятните участници в публикуваните в интернет сайта „Биволъ" разговори - съдиите Владимира Янева и Румяна Ченалова;

- изпращане на открит призив към интернет сайта „Биволъ" за предоставяне на всички налични записи;

- изпращане на писмо до Върховната касационна прокуратура с искане за получаване на постоянна информация при новооткрити обстоятелства по образуваната в Софийска градска прокуратура проверка. 

След изпълнение на това решение и съобразно резултатите от него, ще бъдат преценени по нататъшните действия на Етичната комисия.

Комисията установи, че събраната до момента информация от Върховна касационна прокуратура сочи, че е образувана проверка за събиране на данни за евентуално извършени престъпления по чл. 145 а от Наказателния кодекс и чл. 339 а от Наказателния кодекс. Установено е, че изтеклите в електронния сайт „Биволъ" записи не са резултат от прилагане на специални разузнавателни средства по отношние на съдиите Ченалова и Янева.

На запитване на комисията „Професионална етика и превенция на корупцията" с молба за предоставяне на всички записи, с които разполага сайтът "Биволъ", и информация за техния източник, е получен отговор, в който е посочен линк за сваляне на публикуваните до момента. 

В него главният редактор на сайта Атанас Чобанов заявява, че записи, които все още не са публикувани, не може да бъдат предоставени, и дори да му бе известен източникът, не би го разкрил. 

В отговора се напомня, че записите са получени на платформата за анонимно споделяне "Болканлийкс" с пояснение, че са публикувани от "Биволъ" след добросъвестна проверка, при която не са установени следи от монтаж, отстраняване или добавяне. 

Сподели:

Коментари (0)

Младен Маринов: Защо ли РУ в Годеч е закрито от Бойко Рашков в същия период, в който е  регистрирана "фаталната" НПО

Младен Маринов: Защо ли РУ в Годеч е закрито от Бойко Рашков в същия период, в който е регистрирана "фаталната" НПО

Той подчерта, че има множество въпроси, на които първо трябва да бъдат дадени отговори, преди да се правят политически внушения

Радан Кънев:  Борисов е завил пред Вебер, че специални проблеми между САЩ и България са наложили подписването на Хартата за мир, но няма да бъде ратифицирана

Радан Кънев: Борисов е завил пред Вебер, че специални проблеми между САЩ и България са наложили подписването на Хартата за мир, но няма да бъде ратифицирана

Според евродепутата обяснението, дадено в европейския контекст, се разминава с това, което е било представено пред българската публика.„Подчертавам, че това е обмен на реплики пред стотици хора - депутати и служители на депутатите, на групата и на ЕП. Никога не цитирам публично лични разговори“, заяви той

Николай Нанков изпълни ангажимент към жителите на Дерманци, интензивният трафик се извежда извън централната част на селото

Николай Нанков изпълни ангажимент към жителите на Дерманци, интензивният трафик се извежда извън централната част на селото

"В селото живеят над 2000 души и заради добрите пътни връзки и новия лот на “Хемус” то се населява с все повече млади и активни хора със семействата им"