6 Февруари, 2026

ВСС: Не замитаме следи, проверяваме всички сигнали за нередности

ВСС: Не замитаме следи, проверяваме всички сигнали за нередности

Соня Найденова, представляващ ВСС, твърди, че ВСС още миналата година е направил проверка на софтеъра за случайно разпределение на делата, а сега и за начина, по който е разпределено делото на несъстоятелност на КТБ и френската "Белведере".

"Още миналата година в резултат от проверката софтеърът за случайно разпределение на делата е бил подобрен и е внедрена система, така че всеки протокол да пристига на сървъра на ВСС", каза Найденова, но не даде отговор дали е изяснен въпросът защо протоколът за делото "КТБ" не е бил получен.

Найденова отхвърли оценката на правосъдния министър Христо Иванов, че ВСС се бави, а действията му са "объркани и хаотични".

"Докладите от проверките ще бъдат готови следващата седмица. Предварителните изказвания и оценки не допринасят за установяване на фактите, докато на база доклад от проверка не сме готови със заключения", заяви тя и определи като "абсолютно невярна" информацията, че срещу експерта, който е правил първата проверка на софтуера се води медийна кампания.

Найденова отказа да отговори дали ВСС ще приеме предложението на Христо Иванов и премиера Борисов, специалисти от МС да изработят и предоставят на съдебната система нов софтуеър.

"Решението на ВСС от миналата година е за изработването и прилагането на изцяло нов продукт, който ще бъде финансиран по европроект", заяви Найденова, но не можа да обясни противоречието как ВСС иска нов продукт, а в същото време твърди, че сегашният е надежден.

"Повторната проверка на системата за случайно разпределение на делата не е опит за замитане на следите, а заради получена нова информация и е с малко по различен предмет", коментира Найденова, без да обясни каква е новата информация.

Сподели:

Коментари (0)

Божанов: Най-малко 64 000 видеокамери у нас са уязвими чрез интернет - дори за начинаещ хакер

Божанов: Най-малко 64 000 видеокамери у нас са уязвими чрез интернет - дори за начинаещ хакер

"Тази справка трябваше да я е направила някоя институция и вече да се е свързала с интернет доставчиците, за да могат те да предупредят клиентите си"

Гръцката полиция откри 5,5 кг хероин в тайник в колата на български гражданин

Гръцката полиция откри 5,5 кг хероин в тайник в колата на български гражданин

Хероинът е бил скрит в специално изграден тайник. Наркотиците са открити с помощта на полицейското куче Рокси

Мистериозна фондация финансирала издирвания от полицията Ивайло Калушев

Мистериозна фондация финансирала издирвания от полицията Ивайло Калушев

Cleardeep има ключова роля в кариерното развитие на собственика на хижа "Петрохан" по време на дългия му престой в Мексико