17 Май, 2026

ВСС погва прокурор по делото "Октопод"

ВСС погва прокурор по делото "Октопод"

Главният прокурор е разпоредил проверка на всички дела за корупция във всички прокуратури. Това стана ясно от коментара на Сотир Цацаров преди днешното заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС).

Причината е десетките дела, които са "престояли, без каквото и да е движение, дори без да е назначена формална проверка по тях от порядъка на три до седем месеца”

По думите на Цацаров "има дела срещу доста крупни фигури от местен мащаб – кметове на морски общини, както има и сигнали на ДАНС, които са касаели корупционно поведение и които в определени прокуратури са престояли. Цацаров съобщи, че до края на месеца ще бъдат представени пълни данни за длъжностите на хора, спрямо които има образувани такива производства.

"Не може да има сигнал да речем за кмет на община, той да е влязъл в съответната прокуратура и седем месеца по него да няма реакция. Не казвам репресия, а реакция – или образувана проверка или досъдебно производсто. Това не нормално", заяви главният прокурор.

Цацаров заяви, че към този момент Софийска градска прокуратура не е намерила основания за повдигане на обвинения срещу други депутати от "Атака". Вчера обвинението срещу лидера на партията Волен Сидеров влезе в съда.

По предложение на 11 членове на ВСС, съветът образува дисциплинарно производство срещу прокурора по делото „Октопод” Светлозар Костов, който е и административен ръководител на Специализирана прокуратура.

Според тях нарушенията, които е извършил Костов, са свързани със случайното разпределение на делата, неетично отношение към колегите и уронване престижа на съдебната власт.

Сподели:

Коментари (0)

Клисурски: Кабинетът да не плаши с апокалипсиси, а запретне ръкави за добър бюджет

Клисурски: Кабинетът да не плаши с апокалипсиси, а запретне ръкави за добър бюджет

Тук се смесват две неща - инфлацията заради войната в Иран и повишените цени на горивата, но от друга страна ПБ умело смесват това с високите цени и въвеждането на еврото, коментира бившият служебен финансов министър

Радев се въодушеви от победата на Дара: Талантът проби предубежденията

Радев се въодушеви от победата на Дара: Талантът проби предубежденията

"Поздравления за БНТ и целия екип, допринесъл за победата! България очаква Европа и света на Евровизия 2027!", написа премиерът във Фейсбук

Илияна Йотова се вдъхнови от песента на Дарина Йотова на "Евровизия"

Илияна Йотова се вдъхнови от песента на Дарина Йотова на "Евровизия"

"Триумф за DARA / Darina Yotova!", написа тя по адрес на певицата, като изпрати поздравление и към целия екип за песента