"Други участници в срещата за КТБ месеци наред насаждаха големи очаквания от разсекретяването на стенограмата. Но срещата при президента не беше за КТБ, а за предотвратяване на банковата криза. И причината за това не беше КТБ, а една криминална атака срещу една банка и съпътстващи такаи срещу още две банки. поради, което в петък банковата система затвори с изтеглени над 850 милиона лева. Всички замръкнахме с опасносттав понеделник поне още 5-6 банки да бъдат поставени под банков надзор. Тогава започнаха серия от срещи при премиера Орешарски, както и две работни срещи в БНБ", разказа пред БНТ депутатът от ДПС Йордан Цонев.
"Чувам, че Румен Гечев иска да се отворят тези стенограми, но на работни срещи не се правят стенограми. На втората среща представителите на БСП присъстваха около 40 минути, защото имаха пленум. Тогава големият въпрос беше дали поставяме банките под особен надзор или рефинансираме търговските банки, за да избегнем паниката. Правителството обаче не може да го направи без разрешение от ЕС и НС, но това събота и неделя не става. Вторият вариант беше частична банкова ваканция. Ние разисквахме дори и варианта да обявим понеделник за общонароден почивен ден, за да не работят банките, а ние да можем да наберем ресурс за рефинансиране", каза още Цонев.
Той заяви, че банките са постъпили изключително отговорно в разрешаването на кризата.
"БСП искаха БНБ да финансира от резервите си, но това по закон не е разрешено, няма как да стане", обясни депутатът и добави, че при президента представителите на партиите са отишли с готово решение.
"Господин Борисов искаше оставки. И това беше втората линия на поведение-освен да успокоим хората, че ще има пари, да обявим пред хората, че ще има оставка на кабинета и предсрочни избори. БСП се възпротивиха на това, те не искаха да бъде фиксирана дата за оставката и изборите. Напрежението между Михаил Миков и тогавашния гуверньор Иван Искров продължи на втората среща при президента, която вече беше за КТБ", каза Цонев.
"Тогава БНБ предложи одържавяване на банката, което е прилагано в много европейски държави. Тогава БСП отказа да приложим този вариант. Аргументите им бяха изцяло популистки. Но искам да съм ясен, че това не беше позицията на БСП, а на отделни хора. БНБ написаха законпорект и го внесохме бързо, за да стане възможен този вариант", разкри той, но отказа да каже имена.
"Борисов е прав за КСНС. Представете си, че се разисква националната сигурност и трябва да се обсъдят отношения с друга държава, трябва да се каже всичко. И ако после някой излезе и го каже-какво провим. Не цялата информация може да бъде достъпна за цялото общество", коментира той.
"Убеден съм, че и стенограмата от втората среща, от 14 юли, ще бъде отворена", прогнозира Цонев, който обясни, че първата стенограма не е за КТБ, а за риск от срив на цялата банкова система.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."