22 Юли, 2026

Яне Янев: Отпечатването на бюлетините застрашава местния вот

Яне Янев: Отпечатването на бюлетините застрашава местния вот

Партията на Яне Янев РЗС излезе с с декларация, в която предупреждава, че местните избори на есен са застрашени заради отпечатването на бюлетините. Депутатите излизат във ваканция, но проблемът с отпечатването на бюлетините за местния вот остава нерешен и е на път да се стигне до тотално опорочаване на изборните резултати.

РЗС разполага с достоверна информация, че печатниците, които имат технологични възможности, нямат капацитет да отпечатат всички видове бюлетини за краткия срок от тегленето на жребия за номерата до 22 октомври, когато трябва всички бюлетини да са излезли от печат. Само в София трябва да се сменя матрицата повече от 60 пъти за отпечатване на бюлетините за кмет на община, за 24 районни кметове, за 35 кметове на кметства, за общински съветници и за референдум. 

В национален мащаб за първия тур за всички 265 общини трябва да се отпечатат над 6000 вида различни бюлетини, защото ще се създадат 1250 нови кметства. Освен това за всяка община поотделно трябва да се отпечатат един куп изборни книжа. Още по-голям е проблемът с отпечатването на бюлетините за балотажа. Абсурдно е навреме да бъде подадена информацията за имената на кандидатите от над 4500 села, където ще се провеждат избори за кметове на кметства и в повече от половината от тях ще има балотаж.

До момента всички институции, имащи отговорности за провеждането на изборния процес, си правят оглушки, сякаш такъв проблем не съществува. Нещо повече, печатниците са отправили писмени предложения за решаване на редица проблеми, в т.ч. и срокът за балотажа да бъде удължен от една на две седмици, но отговор нямат.

Референдумът, макар и с един единствен въпрос, също създава трудности и тайно се умува как да се излезе от този допълнителен проблем. Защо президентът не издава указ за провеждане на местния вот и ще има ли референдум продължава да е загадка, на която българските избиратели чакат отговор.

Сподели:
Божанов: Никое българско правителство не може да си позволи отмяна на дерогацията на „Лукойл“

Божанов: Никое българско правителство не може да си позволи отмяна на дерогацията на „Лукойл“

"Знаем, че трябва да се управляват рискове. И че правителството трябва да направи всичко възможно да управлява риска във връзка с горивата и риска във връзка с националната сигурност", каза депутатът от "Демократична България"

Кметовете на 5 общини се обявиха против разполагането на самолети на САЩ в „Безмер“

Кметовете на 5 общини се обявиха против разполагането на самолети на САЩ в „Безмер“

"След проведени срещи и разговори с жители на нашите общини видяхме сериозна обществена тревога относно възможните последици от подобно решение."

САЩ заявиха готовност да защитят България при възможна заплаха от страна на Иран

САЩ заявиха готовност да защитят България при възможна заплаха от страна на Иран

"Работим в тясно сътрудничество с българското правителство, както и с нашите съюзници и партньори в по-обширния регион, за да останем бдителни срещу – и да противодействаме на - всякакви потенциални заплахи."

Коментари (0)