7 Март, 2026

Ясни мотивите на прокуратурата за делата -"Чакъра" и "Ало, Ваньо"

Ясни мотивите на прокуратурата за делата -"Чакъра" и "Ало, Ваньо"

Прокуратурата разпространи мотивите си за прекратяване на наказателното производство за смъртта на Тодор Димов Тодоров - Чакъра. В постановлението се казва, че действията на командосите и полицейските служители при опита за задържане на Чакъра в края на 2003-та година са били "общественонеобходими и всъщност единствените възможни" съгласно разпоредбите на Закона за МВР.

Обвинителите констатират "съответствие между характера и степента на извършваното престъпление от Тодоров и предприеманите от полицията мерки". Нарежданията на тогавашния главен секретар на МВР Бойко Борисов са били в съответствие със закона, след като Чакъра направил опит да убие полицаи.

Повече по случая може да бъде прочетено тук.

Като причина за прекратяването на досъдебното производство срещу Бойко Борисов и Ваньо Танов заради митническите проверки в бирената фабрика на Михаил Михайлов през 2010-а година прокуратурата посочва липсата на автентичния разговор между експремиера и тогавашния и настоящ шеф на митниците. Анализът на записаните телефонни разговори не показва престъпление по чл. 357 от Наказателния кодекс, който се отнася за класифицираната информация.

Повече по случая може да бъде прочетено тук.

Сподели:

Коментари (0)

Атанас Атанасов: Радев е някаква енигма, опитва се да имитира Сакскобургготски

Атанас Атанасов: Радев е някаква енигма, опитва се да имитира Сакскобургготски

Никой не ни предлага ядрено оръжие, става дума френската отбрана да предостави своя ядрен чадър като допълнителна защита на националната сигурност

Росен Плевнелиев: Война за България няма и няма да има, не сме цел

Росен Плевнелиев: Война за България няма и няма да има, не сме цел

С кадровите промени се разчиства терена пред Румен Радев, но не вярвам, че той ще получи подкрепата, за която говорят социолозите

Асен Василев:  Позицията на Радев за Украйна е позорна

Асен Василев: Позицията на Радев за Украйна е позорна

По думите му около войната в Близкия изток се правят опити за насаждане на страх, но ситуацията трябва да се разглежда трезво и с реална преценка.