28 Февруари, 2026

Язовир във Врачанско в аварийно състояние

Язовир във Врачанско в аварийно състояние

Язовир в аварийно състояние застрашава врачанското село Лесура. Местните жители с тревога следят прогнозите за обилни валежи, защото те може да предизвикат препълване на водоема, чиито предпазни съоръжения са напълно разрушени още през 2014 година и досега не са възстановени. От областната управа заявиха, че ще предпиемат спешни мерки.

Язовирът край Лесура е с дължина три километра и съдържа милиони тонове вода. В него се влива оттокът от три водоема и евентуална висока вълна ще вдигне залпово нивото на реката, която може да наводни десетки къщи. Високата вълна отпреди три години е помела преливника и е оставила след себе си апокалиптични гледки.

В момента течът през разрушения преливник е спрян, защото временно е прекратено изтичането от съседния язовир край село Три кладенци. Но при обилни валежи, ще се наложи той да бъде отворен и това ще доведе до бедствие в Лесура.

Досега не е направен проект за ремонт на язовира, не се знае и колко ще струва той. Ясно е само, че община Криводол няма пари за подобни дейности. Положението отново ще се спасява аварийно, като по разпореждане на областния управител на Враца на рисковия водоем до края на седмицата трябва да се монтира сифон. С него нивото на водата ще се намалява по-бързо, за да не се допусне заливане на селото.

Сподели:

Коментари (0)

Съдът прекрати окончателно дело срещу Ивайло Мирчев - по иск за клевета

Съдът прекрати окончателно дело срещу Ивайло Мирчев - по иск за клевета

Ищецъг е поискал по 25 000 лв. от Мирчев и от партията "Да, България" 

Обявиха реорганизацията на движение на 3-ти март в София

Обявиха реорганизацията на движение на 3-ти март в София

Столична община излезе и с конкретна информация къде ще бъде възможно да се движат превозни средства

Разград, Търговище и Габрово с нови областни директори на МВР

Разград, Търговище и Габрово с нови областни директори на МВР

Новите назначени са по решение на вътрешния министър Емил Дечев, който вече е издал съответните заповеди