17 Юни, 2026

Йовчев отново призна: Не бяхме подготвени за бежанската криза

Йовчев отново призна: Не бяхме подготвени за бежанската криза

На пресконференция министър Йовчев посочи, че степента на подготвеност на местата за настаняване на бежанци и административният капацитет на Агенцията за бежанците показват неподготвеност, недостатъчни места. Имало е оценка, че трябва да се открият нови 800 места, но това така и не се е случило, посочи Йовчев.

По думите на Йовчев било е планирано да се заделят за това средства, но те така и не са заделени.

Били са заделени 200 000 лева за изграждане на палатков лагер за настаняване на бежанци, но за какво тези средства са изразходвани в момента не може да се каже.

"Заварихме в Харманли буренясала поляна, без ток, вода и канализация. Това е отразено в документи и е образувано досъдебно производство от прокуратурата", допълни още Йовчев.

Освен това през цялата минала година е отчетено 2,5 пъти нарастване на нелегалните имигранти, пресекли незаконно българската граница, изтъкна вътрешният министър.

По думите му за 2011 година са издадени 192 бежански статута, за 2012 - 177, за 2013 - 2462 статута; само за януари 2014 година са издадени 833 статута. 

 

Сподели:
Делчева: Няма място за омбудсмана в процедури за предсрочно освобождаване на главния прокурор

Делчева: Няма място за омбудсмана в процедури за предсрочно освобождаване на главния прокурор

Общественият защитник изпрати становище до председателя на парламента д-р Михаела Доцова и до председателя на парламентарната Комисия по правни въпроси проф. д-р Янка Тянкова по повод обединения законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт

И 13-ият пореден кораб със слънчоглед от Аржентина е с наднормени пестициди

И 13-ият пореден кораб със слънчоглед от Аржентина е с наднормени пестициди

Българската агенция по безопасност на храните установи наличие на активните вещества пиримифос-метил, малатион и делтаметрин

Иван Иванов: Твърдението на г-н Шишков е невярно, по време на мандата ми няма плащане за „Хемус“

Иван Иванов: Твърдението на г-н Шишков е невярно, по време на мандата ми няма плащане за „Хемус“

На 6 февруари аз съм издал заповед, с която съм забранил всякакви индексации, всякакво поемане на разходи, платено е от служебния кабинет при г-н Найденов, заяви бившият регионален министър

Коментари (0)