26 Май, 2026

За пръв път показват Конституцията на "Дондуков" 2

За пръв път показват Конституцията на "Дондуков" 2

За първи път Конституцията на Княжество България, подписана от народните представители в Учредителното събрание в Търново на 16 април 1879 г., ще бъде изложена в президентската институция, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Експонатът от фонда на Централния държавен архив ще бъде част от изложбата, която ще отвори врати за посетители в Гербовата зала на „Дондуков“ 2. В навечерието на Деня на Освобождението на България в сградата на президентската администрация ще бъдат изложени ценни реликви от времето на Руско-турската освободителна война (1877-1878) г. и на първите години от изграждането на модерната българска държава. Сред експонатите ще бъдат лични вещи и военно облекло на княз Александър I, автентично огнестрелно и хладно оръжие, държавни и военни ордени и медали на участници в освободителната война. Експозицията в президентската институция включва още богата колекция от документални свидетелства, които представят историческото ново начало на българската държавност след вековете османско владичество.

Сподели:
Слънце и ясно небе до обед, кратки дъждове с гръмотевици в Родопите и Рила

Слънце и ясно небе до обед, кратки дъждове с гръмотевици в Родопите и Рила

Топло, с максимални температури между 27° и 32°, в София – около 27°. Ще духа слаб до умерен вятър от север-северозапад.

Режат парите за култура: Библиотеки, театри и читалища да съкратят разходите до 90%

Режат парите за култура: Библиотеки, театри и читалища да съкратят разходите до 90%

"Ако трябва да се съкращават кадри, да се закриват работни места, все по-трудно ще се работи в библиотеката“, коментира изп. директор на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“

ДБ остро реагира на поредната масирана руска атака и балистичния удар с „Орешник“ в Украйна

ДБ остро реагира на поредната масирана руска атака и балистичния удар с „Орешник“ в Украйна

"Използването на ракета от типа „Орешник“, която може да носи ядрени бойни глави, е не само нападение срещу Украйна. То е политически сигнал към Европейския съюз и той трябва да получи единен и категоричен отговор", се казва в позицията на коалицията

Коментари (0)