27 Май, 2026

Забраниха на ромите в Кюстендил да гласуват в допитване за кмет

Забраниха на ромите в Кюстендил да гласуват в допитване за кмет

Ромите в Кюстендил няма да имат право да гласуват на предстоящия местен референдум за кмет. Допитването е насрочено за 5 юли и гражданите трябва да отговорят на въпроса дали сегашният кмет Петър Паунов (дясна коалиция) да се кандидатира за трети мандат.

"Многократно в кюстендилския ромския кв. „Изток“ са констатирани корупционни изборни практики и нарушения на честността на вота, които твърдо смятаме за неприемливи и вредни за цялото общество." Това е официалният мотив, с който местната дясна коалиция изхвърля малцинството от допитването, пише в. „Труд”.

Макар то да се нарича референдум, на практика е избор за кмет преди вота през октомври. Организира се от дясната коалиция, в която влизат 14 партии. Де юре е социологическо проучване и не е нужно разрешение от държавата за провеждането му. Затова и организаторите могат да го проведат както си искат.

Наскоро кметът Паунов съобщи, че допитването ще струва не повече от 800 лева и за него няма да се похарчи и стотинка обществени пари.

Жителите на Кюстендил, които не са роми, са около 60 000. Ще се гласува в 90-95 секции - в училищата в града и в по една секция в селата, каза общинският лидер на СДС Анелия Мандалска. Няма никакъв проблем с "бюлетините".

"Ще купим 6 топчета хартия и на принтер ще извадим необходимия брой бюлетини, които ще се попълват саморъчно от всеки участник в допитването. Не ни трябва никаква печатница. Разчитаме на активното участие на гражданите", каза Мандалска. Изборният ден ще започне в 6,30 ч и ще приключи в 20,30 ч. Секционните избирателни комисии ще са от двама доброволци.

Ромското изключване идва на фона на все още неутихналата голяма болка на местните – депутатът от ДПС

Александър Методиев–Бат Сали, влезе в парламента от избирателния район на Дупница и Кюстендил. 800-те цигански гласа, които той получи миналата година от региона, се оказаха достатъчни да стане депутат.

Обидени, кюстендилци и дупничани правиха митинги и искаха промени в законите.

"Уви! Пращахме писма и искания до всички инстанции. От никъде не дойде отговор. А дали Бат Сали вече е забравен за Кюстендил, ще се види", изказа се загадъчно шефът на общинският съвет Иван Андонов.

Самият депутат Методиев не дразни излишно кюстендилци, идва рядко, но само в махалата

Сподели:
Депутати се разминаха в позициите си за оставката на Сарафов

Депутати се разминаха в позициите си за оставката на Сарафов

Най-безкритичен към решението на бившия и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов да подаде оставка беше народният представител от "Прогресивна България" ген. Румен Миланов

Скандал във Варна: Кметът Коцев чак сега откри незаконен мащабен строеж край Златни пясъци

Скандал във Варна: Кметът Коцев чак сега откри незаконен мащабен строеж край Златни пясъци

Депутати от "Възраждане" обявиха, че са подавали пред година сигнали по този казус и обвиниха институциите в града в опит за придвижване на устройствен план, чрез който да бъде узаконен незаконният строеж

Висшият съдебен съвет назначи Христо Христов за зам. военно-окръжен прокурор на София

Висшият съдебен съвет назначи Христо Христов за зам. военно-окръжен прокурор на София

Досега Христо Христов изпълнява длъжността следовател във Военно-окръжната прокуратура в столицата

Коментари (0)