4 Февруари, 2026

Захариева: Автоцензурата и манталитета на магистратите спъват промяната в съдебната система

Захариева: Автоцензурата и манталитета на магистратите спъват промяната в съдебната система

Най-големият проблем на съдебната система е автоцензурата и манталитетът на магистратите. Те трябва да се промени и това ще се случи, когато медиите, институциите и олигархичните кръгове започнат да се въздържат от влияние  върху съдебната власт и прибързани оценки. Позицията на министърът на правосъдието Екатерина Захариева, изразена по време на представянето на доклада за корупцията, изготвен от Центъра за изследване на демокрацията.

Тя изрази съгласието си с член на ВСС Соня Найденова, че почти всички състави на ВСС до момента не показват и подпомагат магистратите за повишаване на доверието в тях и самочувствието им.

"Приехме чудесна стратегия за борба с корупцията и за реформата в съдебната власт, но само със стратегически документи няма да се преборим с корупцията и само със законодателни изменения", каза още министър Захариева и допълни, че без добре работеща съдебната система, без независими и безпристрастни следователи, съдии и прокурори няма как борбата с корупцията да бъде ефективна.

Тя защити и промените в ЗСВ, които уреждат съдийското самоуправление, които отново бяха критикувани от председателя на ВКС Лозан Панов. Захариева се съгласи, че трябва да има баланс между правомощията на председателите на съдилища и общите събрания но увери, че той е максимално постигнат в законопроекта.

Сподели:

Коментари (0)

Кметът Терзиев призна, че спонсорирал рейнджърите от „Петрохан“, били добри хора

Кметът Терзиев призна, че спонсорирал рейнджърите от „Петрохан“, били добри хора

Целта им беше чрез модерни технологии и подходи да покажат как малък брой добре подготвени хора могат ефективно да опазват голяма територия, а това, което се случва сега е свинщина

Борислав Сандов отговори на спекулациите с името му около зловещото убийство в хижа "Петрохан"

Борислав Сандов отговори на спекулациите с името му около зловещото убийство в хижа "Петрохан"

На страницата си във Фейсбук бившият екоминистър обяснява подробно как се е стигнало до подписването на рамковото споразумение между МОСВ и неправителствената организация, чиито членове са жертва на криминалния случай

Българският посланик в РС Македония поднесе венец на гроба на Гоце Делчев

Българският посланик в РС Македония поднесе венец на гроба на Гоце Делчев

Гоце Делчев изгражда мрежа от тайни революционни комитети из цялата територия на Македония и Одринска Тракия. Негова е заслугата за създаването на четническия институт на ВМРО.