17 Февруари, 2025

Заловиха антики за 150 000 евро

Заловиха антики за 150 000 евро

 

Трафикантите на антики Н.Ж. /64 г./ от София  и Н.Н./39 г./ от Ловеч, криминално проявен, били задържани на границата с Австрия. По информация на член на Национална федерация по Металдетектинг те били заловени при опит на незаконен трафик на около 10 000 антични монети, предмети и други културни ценности. В хода на разследването било установено, че антиките произхождат от България и са придобити в резултат на незаконни археологически разкопки. По данни на експерти стойността на иззетите ценности възлиза на около 150 000 евро, съобщават от пресцентъра на полицията.

Спецполицаите претърсили три адреса на територията на София и Ловеч, обитавани от задържаните. Оттам са иззети множество произведения на изкуството и 4 старинни икони. Открити са около 20 средновековни монети /сребърни и бронзови/, три антични пръстена, шест антични геми с различни изображения, четири средновековни обеци, уникална стъклена торква, връх на стрела, камбанка, два оловни печата, три старинни грамоти, представляващи интерес за държавния архив, старинен свитък с арабски надпис, две старопечатни книги, четири отличителни знака на Министерството на отбраната и МВР, над 12 ордена от времето на българските царе Фердинанд и Борис III. 

Образувано е досъдебно производство. Н.Н. е задържан с полицейска мярка за 24 часа. 

Сподели:
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"

ДСБ и Атанасов ще поведат демократичните сили за победа на президентските избори през 2026 г.

ДСБ и Атанасов ще поведат демократичните сили за победа на президентските избори през 2026 г.

Партията поема ангажимент "да работи и за единна политическа платформа на демократичната и реформаторска десница"