6 Декември, 2025

Зам.-кмет: Ще се самоубия публично, ако шефът на Вазовия музей е уволнен неправомерно

Зам.-кмет: Ще се самоубия публично, ако шефът на Вазовия музей е уволнен неправомерно

Николай Новаков

Според министъра на културата Боил Банов обаче уволнението на директора е “нагласено, неправомерно и неадекватен акт".

"Ще направя публично самоубийство, ако директорът на къщата музей "Иван Вазов" в Сопот Стефан Филчев е уволнен не както трябва", каза пред Дарик зам.-кметът на Сопот Николай Новаков.

Филчев беше отстранен заради промяна в длъжностната характеристика, според която за поста ще се изисква образование по музеология и археология, вместо филологическо, каквото има той. Според зам.-кметът на Сопот Николай Новаков уволнението на Филчев е правилно и законосъобразно.

"Който мисли, че е неправилно уволнен, може да подаде жалба в съда. Само да ви открехна една малка тайна - Христов, ако беше сигурен, че е неправомерно уволнен, можеше още в 3-дневен срок да бутне заповедта на кмета. Все още не е заведено дело. Аз ще направя публично самоубийство, ако не е уволнен както трябва", категоричен бе Новаков.

Преди дни той обясни, че има съмнения за нарушения в музея, заради които от общината ще поискат проверка от Министерството на културата, а днес министър Боил Банов каза пред Дарик, че е разпоредил да се извърши такава проверка.

"Това обаче не отменя неадекватния акт на нагласеното и неправомерно уволнение", посочи той.

"Длъжностните характеристики на културните институти се утвърждават от културното ведомство и не могат да се променят едностранно от местните властиНе може да подменяш една длъжностна характеристика, утвърдена от Министерството на културата", посочи Банов.

Стефан Филчев потвърди пред Дарик, че ще обжалва пред съда заповедта си за уволнение, а междувременно жители на Сопот излязоха на протест в негова защита.

Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”