България е изпълнила всички технически критерии за влизане в Шенгенското пространство. Въпрос на политическо решение е да бъдем приети. Това каза по БНР зам.-председателят на парламента Явор Хайтов, който беше на визита в Брюксел. Той уточни, че страната ни е получила покана да се включи в проект за борба с финансовите и данъчните измами в Европейския съюз.
„От трибуната на парламента на Бенелюкс казах, че, за да могат те да заседават в една спокойна атмосфера, сме допринесли и ние, защото и в момента десетки български полицаи охраняват границата с Турция и не допускат нелегални имигранти да навлизат на територията на Европейския съюз.
Другата важна среща беше с генералния секретар на Бенелюкс Ян ван Лаарховен. Получихме предложение България да се включи в проект, който цели да засече всякакъв вид финансови и данъчни измами на територията на ЕС. Това по никакъв начин не натоварва страната ни с финансови средства“, обясни той.
Според него вицепремиерът Томислав Дончев ще приветства идеята, „защото българското правителство се опитва да запуши всички пробойни, свързани с контрабандата. Необходимо е да има финансова дисциплина“.
Хайтов определи исканията на протестиращите служители в МВР като справедливи, но охарактеризира стачните действия като прибързани:
„Необходимо беше да бъдат проведени още кръгове от преговори. Това, което имах възможността да чуя от председателя на Синдикалната федерация на служителите в МВР, е, че ще потърсят диалог с парламентарните групи. Аз днес ще отида на тази символична палатка, за да оставя своите координати и да им кажа, че съм на разположение. Да се помъчим всички да бъдат преустановени стачните действия и да започне частично удовлетворяване на исканията, доколкото е възможно. Всичко е въпрос на бюджет.“
Явор Хайтов посочи, че само за обезщетения при напускане на служителите МВР дължи 18 милиона лева.
Още от България
Кабинетът обсъжда съкращаване на депутатската ваканция
Част от опозицията не е убедена в ефективността на подобна мярка, но няма да е против, ако такова предложение бъде внесено, смята Елисавета Белобрадова от "Демократична България"
Митрофанова на среща с представители на МВнР, България не е поела никакви ангажименти
По думите на Велислава Петрова-Чамова във фокуса на разговора са били поставени въпроси, отнасящи се до двустранните отношения, като България остава в списъка на неприятелските страни
Фидан в България: Със София имат потенциал за много по-големи проекти от един договор като "Боташ"
„От времето, когато господин Радев беше президент, следим отблизо тази тема. Проведохме няколко обсъждания и бяха дадени инструкции за разрешаването на този въпрос“, заяви турският външен министър по въпроса за "Боташ"