20 Февруари, 2026

Заплашени сме от "обратна" мигрантска вълна

Заплашени сме от "обратна" мигрантска вълна

България и Гърция са заплашени да бъдат залети от обратна мигрантска вълна от Западна Европа. 

След затваряне на Балканския път на бежанците, той все още продължава да функционира, макар и много по-слабо. От началото на годината трафикантите на хора успяха да прокарат нови трасета за прехвърляне на десетки хиляди мигранти от конфликтни точки от Близкия Изток и Азия през Турция към Западна Европа. 

Въпреки издигнатите огради и засилената охрана на българо-турската граница, в която се включиха заедно с граничарите у нас залавят по стотина души, успели да преминат нелегално. Отделно и сръбските граничари и армия хващат цели групи, преминали на тяхна земя. Вероятно още по-голям е броят на мигрантите, успели да достигнат до Западна Европа, пише inews. 

Германия вече прилага Дъблинското споразумение, като само за първите 6 месеца на годината – до края на юни, е депортирала в Австрия 11 700 мигранти. Връщането им е било извършено на самата граница. 

Така на принципа на доминото депортирането на мигрантите от една в друга страна-членка на ЕС, ще стигне и до България, тъй като повечето от тях са проникнали в съюза от Турция първо на наша територия. Оставени сме на благоволението на турските власти да пазят границата си и да допускат по-малко мигранти у нас. 

Турция от своя страна също "пази" избирателно преминаването на мигранти през сухоземната ни граница. Това се доказва от стотиците афганистанци, които Анкара пропуска безпроблемно у нас по пътя им към Европа. 

Отделно Турция отказва да изпълнява споразумението с ЕС за реадмисия на мигрантите и постоянно се оплаква, че не получава обещаните от Брюксел милиарди. Все по-голяма е опасността България да се превърне в буферна зона за нежеланите от никого, включително и от Германия.

Сподели:

Коментари (0)

Кошмарно признание: Блоковете на АЕЦ Козлодуй са като рохко яйце

Кошмарно признание: Блоковете на АЕЦ Козлодуй са като рохко яйце

И към момента шести блок работи с намалена мощност заради необходимостта от подмяна на ключова част.

Анализатори: Цицелков се превръща в слабо звено на кабинета, ако обвиненията се потвърдят

Анализатори: Цицелков се превръща в слабо звено на кабинета, ако обвиненията се потвърдят

"Този кабинет ще бъде уязвим заради своята политическа оцветеност"

Откриха голямо петно от дизел край Маслен нос, където изчезна рибарският кораб

Откриха голямо петно от дизел край Маслен нос, където изчезна рибарският кораб

Плавателният съд явно е потънал, надеждите са екипажът да не е останал на борда при потъването