22 Януари, 2026

Заради грешки на РБ, ПФ се оказа по-приемливият партньор за ГЕРБ

Заради грешки на РБ, ПФ се оказа по-приемливият партньор за ГЕРБ

Трудно ще се състави кабинет, това не е нова теза. Дали ГЕРБ ще коригира нещо в политиката си, дали са си направили изводи от предишното управление – ми се струва малко вероятно. Но според мен дори и да има правителство, то не би могло да изкара пълния си мандат, пример за това беше кабинетът “бостан”, който не произведе нищо добро за България. Това каза по Би Ти Ви Георги Харизанов от Институт за дясна политика.

Той изрази личните си пристрастия към Реформаторския блок (РБ) и резервираното си отношение към Патриотичния фронт (ПФ), който на този етап е най-близо до евентуална коалиция с ГЕРБ.

Лично аз на идеологическа база харесвам РБ. Не мога да се съглася обаче с присъствието на ПФ, защото има скандални тези и скандални личности. Затова в чисто идеологически план не ги приемам. Въпреки това патриотите се оказаха по-приемливият партньор, тъй като реформаторите направиха две сериозни грешки – че не избраха лидер на политическата формация и допуснаха междуличностни търкания в Блока.

Харизанов определи като позитивен форматът и тонът на консултациите, които проведе миналата седмица ГЕРБ. Но за него е доста притеснителен фактът, че 8-те партии, които влизат в парламента, не разговарят помежду си, оставайки в пълно неведение кой каква политика ще подкрепя. Затова за него остава неясно как ще съжителствуват в едно коалиционно управление РБ и ПФ, както и БСП-АБВ. Той реално не вижда и възможност да бъде направена такава широка коалиция, каквато управлява в Германия, както и да има реално работещо реформаторско правителство без подкрепата на ДПС. 

Сподели:

Коментари (0)

Румен Радев напуска президентството утре

Румен Радев напуска президентството утре

Той ще бъде изпратен на парадния вход на президентството от вицепрезидента Илияна Йотова, която след произнасянето на Конституционния съд ще заеме поста на държавен глава

Пламен Трифонов: В БСП тече тих преврат

Пламен Трифонов: В БСП тече тих преврат

По думите му част от ръководството настоява за извънреден конгрес с цел смяна на председателя Атанас Зафиров, което ще доведе до тежко вътрешнопартийно напрежение и демобилизация

Иска ли питане? Васил Божков обеща да гласува за Румен Радев

Иска ли питане? Васил Божков обеща да гласува за Румен Радев

Според бизнесмена Радев е единствената алтернатива в момента.  За него, разбира се