Министърът на здравеопазването Петър Москов предложи лекарствата, които се взимат за високо кръвно налягане, да се покрият напълно от НЗОК. Към момента се заплаща между 25 и 50% от цената на медикаментите. Идеята е те да станат безплатни за нуждаещите се от тях пациенти. Москов мотивирал искането си с целите на Националната здравна стратегия, според която до 2020 г. трябвало да се подобри достъпът на българите до лекарства, съобщава Дарик.
Медикаментите за високо кръвно не са скъпи и цените на повечето от тях варират между 2 лв. и 20 лв. Според здравните власти обаче въпросната диагноза засяга над 200 000 българи. Предложението на министъра е отправено към Националния съвет по цените на лекарствата, но все още не е ясно дали ще бъде прието.
Още от България
Иван Иванов: Твърдението на г-н Шишков е невярно, по време на мандата ми няма плащане за „Хемус“
На 6 февруари аз съм издал заповед, с която съм забранил всякакви индексации, всякакво поемане на разходи, платено е от служебния кабинет при г-н Найденов, заяви бившият регионален министър
България и съюзници демонстрират военни умени на летище Чешнегирово
В учението участват сили и средства от Военновъздушните сили на България, Австрия, Белгия, Словакия, Словения, Сърбия, Унгария и Швейцария
Облаци на запад с дъждове и гръмотевици, а на изток и на морето слънце
Има условия и за градушки. Максималните температури - между 25° и 30°, в София - около 26°.